Medailová žeň v krajských přeborech jednotlivců

Ve dnech 25. – 27. 3. 2016 proběhl na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc 18. ročník Turnaje přátelství, který byl otevřeným přeborem ŠSOK jednotlivců – všech kategorií.

Reportáž o turnaji najdete na stránkách ŠSOK, zde se tedy zaměříme na výkony našich reprezentantů. Již na úvod je třeba říci, že se jim dařilo dobře a rozhodně se nemají za co stydět.

V turnaji A startovalo 37 hráčů v čele s mezinárodním mistrem Zdeňkem Beilem a mistrem FIDE Vítem Valentou. Ti také obsadili první dvě místa. Třetí místo po výborném výkonu obsadil Jáchym Bareš a kromě bronzu v KP mužů ještě suverénně zvítězil v kategorii juniorů do 20 let a dorostenců do 18 let. Velmi dobře zahrál také Vítězslav Musil, odměnou mu bylo 5. místo v celkovém pořadí a stříbro mezi seniory. Jindra Jelínek byl nasazen 32. a 32. také skončil. Vzhledem k tomu, že Jindra i při delších tempech mívá problémy s časem, nejedná se o špatný výsledek.

V turnaji B se utkalo 36 převážně mladých šachistů. Z našich nejlépe odstartoval nejmladší Tomáš Mohapl z prvních tří kol uhrál 2,5 bodu. V dalších dnech se mu dařilo méně, nakonec zaznamenal čtyři body, zlato v kategorii desítek ale získal. Velmi dobře si vedla i Ema Růžičková, ale finišovat dvěma nulami není dobrý nápad. Faktem je, že Emička má stále problémy s fyzičkou, což ale v deseti letech není tak překvapivé. Nakonec získala 3,5 bodu, stříbro mezi dívkami do 12 let a bronzy v D14 a D16. Nikola Gregůrková se pomaleji rozjížděla – první den jen 1/3. Pak se postupně rozehrávala a vypadalo to, že zlato mezi dívkami ji nemine a že bude prohánět i kluky v jejich kategoriích. Zkrat v partii posledního kola, když s deseti minutami na hodinách doslova „zblbla“, zapomněla vše, co kdy o věžovkách slyšela a totální remízu několika fatálními chybami dovedla k prohře, znamenal, že v celkovém pořadí vypadla z první desítky a místo zlatých medailí brala v D14 a D16 jen stříbra. Jako poučení do dalších bojů k nezaplacení! V každém případě Tomáš, Ema i Nikola předvedli hodně bojovnosti, ale také houževnatosti a vytrvalosti – většinou dohrávali mezi posledními, což spolu s jejich tréninkovou pílí dává naději, že příště budou jejich úspěchy ještě výraznější!

Cenné zkušenosti s vážnými partiemi získávali ještě další naši mládežníci. Lukáš Bureš odehrál jen šest partií a choval se v nich jako Jekyll a Hyde. Vedle tři slušných partií, sehrál tři otřesné, 3/6 je proto přiměřené. Martin a Pepa Losseovi odehráli jen tři kola, takže logicky skončili až na posledních místech.

tpratelstvi2016-1

Medailisté v kategorii A: zleva FM Vít Valenta, IM Zdeněk Beil a Jáchym Bareš (zatím bez mezinárodního titulu :-))

tpratelstvi2016-2

Nejlepší dívky: Uprostřed Taťána Nesporá, vpravo Nikola Gregůková, vlevo Ema Růžičková

tpratelstvi2016-3

Medailisté v chlapeckých kategoriích: zleva Marek Blaha, Lukáš Blaha a Tomáš Mohapl