Ztráty a nálezy

V neděli 20. 3. 2016 jsme zajížděli k existenčnímu zápasu 1. ligy do Zlína. Vzhledem k tomu, že jsme nastoupili v podstatě v základní sestavě, byl jsem před zápasem optimistou, pomoci nám měl i Petr Švancara, který se sice nevešel do sestavy, ale chtěl naši snahu vidět na vlastní oči. Je třeba říci, že jako maskot se moc neosvědčil, příště ho radši postavíme

Pojďme se tedy podívat, jak se dařilo hráčům na place: Po hodině hry nás nepotěšil Jakub Fuksík (7.šachovnice), jenž přehodil tahy a ztratil figuru na triviální vazbu – prohráváme 0:1. Poté domácí zvýšili na první desce. Richard junior se rozhodl zastavit rozjetého Cyrila Ponížila Aljechinovou obranou, šance na protihru získal, ale v rozhodující chvíli chyboval a bylo to 0:2. Pak jsem snížil já, řekl bych, že o výsledek se postaral především soupeř (viz partiová ukázka) – 1:2. Co se dělo potom, bylo jak z hororu – Michal Hrabal (6.) v zahájení obětoval pěšce, kompenzaci však nezískal. Statečně bojoval až do časovky, kde ještě něco poztrácel a bylo to 1:3. Naděje pohasly poté, co Jarda Šobáň (8.) pokazil nadějnou partii (nutno říci, že soupeř hrál velmi dobře!) a v beznadějné pozici překročil čas – 1:4. Tou dobou už také vykrystalizovala Dejfova snaha. David měl sympatickou pozici, která se ale (nevím jak) transformovala do beznadějné koncovky – 1:5.

Za tohoto stavu korigoval Pepa Obšivač (5.), když svůj výborný výkon (oběť kvality v sicilské na c3 za centrálního pěšce a iniciativu) dotáhl do logického konce – 2:5. Závěr patří mistrům – Radek Sluka (4.) hrál jednu ze svých epických partií, řekl bych, že více šancí měl soupeř, nakonec Radek vyhrál (spíše prohranou) střelcovku. Hezký úspěch, ale nanic – 3:5. Bodovat se dalo, ale zároveň je třeba říci, že jsme prohráli zaslouženě, těch ztrát bylo opravdu mnohem více, než nálezů. Naše situace je i nadále kritická – v posledním kole musíme vyhrát a doufat, že to bude na záchranu stačit.