Měli jsme tu harém, dali nám to darem

Slunnou neděli 2.3. zavítalo do Přerova k utkání 2.ligy F družstvo VOKD Poruba. Již při příchodu družstva hostů mne poněkud udivilo, že nikoho nepoznávám, což se mi často nestává. Nakonec se ukázalo, že nehraje nikdo z prvních pěti hráčů soupisky VOKD, my jsme naopak nic neponechali náhodě a kromě Pepy Obšivače, který je s rodinou na dovolené a pilně studujícího Pepy Zedníka jsme nastoupili v docela silné sestavě.

Při nominaci na zápas jsem trochu váhal, koho z našich borců nasadit na poslední šachovnici, nakonec dostal důvěru Lukáš Vysloužil, který jako první zavěsil, neboť ohleduplní hosté tuto desku neobsadili.

Druhý bod přidal po hodině a půl Jirka Navrátil starší (6.š.), jenž jako černý podnikl výpad proti malé rošádě jezdcem na g4. Soupeř se ho pokusil dost neopatrně vyhnat tahem f3 a po Db6+ bylo hotovo.

Jirka mladší (4.) se nenechal zahanbit. Také černými přehrál svého soupeře již v zahájení a partii zakončil krásným tahem, který zasluhuje diagram.

Na 4:0 jsem zvyšoval já. Jelikož na 6. hráče soupisky jsem se doopravdy nepřipravoval, zvolil jsem pro jistotu pevnou výstavbu „olomouckých tvarůžků“. Soupeř reagoval brzkou rošádou, já jsem ustájil koně na e5 s cílem útočit. Když se ho černý pokusil tahem f6 zapudit, bylo mi líto ustupovat a tak jsem kótu e5 podpořil pěšcem f4. Ano, moje oběť byl hodně intuitivní, kriticky vzato asi nekorektní. Podobně to vyhodnotil soupeř a po sebrání figury neudělal ani jeden obranný tah, takže nebylo divu, že v 21. tahu stál před nekrytelným matem a vzdal se.

Za tohoto stavu soupeř Víti Musila (7.) prosebným hlasem nabídl remízu. Jelikož Víťovi se letos moc nedaří, nechtěl riskovat a zajistil nám zápasovou výhru přijetím nabídky.

Další celý bod přidal Jakub Fuksík (5.). Kuba sehrál opět výbornou partii, a když soupeř otálel s rošádou, otevřel centrum, získal materiál a vyhrál.

Na 6:1 zvyšoval Michal Hrabal (3.). Míša hrál vyrovnanou partii a při přechodu do rovné koncovky různobarevných střelců nabídl remízu. Soupeř statečně odmítl a jal se našeho hráče zkoušet. Náš Akiba ale odolal a po cca 10 tazích už i soupeř pochopil, že není o co hrát.

Borcem nakonec byl Radek Sluka (2.). Popravdě řečeno Radek svého soupeře černými zcela přejel a při přechodu do koncovky získal zdravé dva pěšce. Soupeř zcela nesmyslně bojoval dál, i když ztratil ještě dva pěšce a Radkova pěchota již pochodovala do dámy. Nakonec se soupeř vzdal poté, co zjistil, že vydržel vzdorovat nejdéle. Faktem je, že tak měl učinit o dvě hodiny a 30 tahů dříve, ale každý chápeme bojovnost jinak.

Drtivá výhra 7:1 ve prospěch domácí A64 Galerie Atrax Přerov sice znamená posun tabulkou výše, ale průběh opravdu zcela vystihuje hláška z české komedie století – viz. nadpis článku.