Mistrovství ČR družstev starších žáků

Ve dnech 3. – 4. června 2023 proběhlo v Chrudimi Mistrovství ČR družstev starších žáků (nar. 2008 a mladší). My jsme nastoupili v sestavě Dan Zrůbek, Lenka Mikešová, Květa Bouchalová, Jan Knápek, Valentýna Sochorová a Manfred Líbal. Nasazeni jsme byli na 23. pozici ze 62 družstev.

V sobotu se hrálo 6 kol a my jsme se pohybovali na typické švýcarské houpačce. Nejprve jsme rozdrtili Železné Hory B, abychom ve 2. kole stejně kruté podlehli Říčanům B. Ve 3. kole jsme Bohemians Praha B zdolali vysoko 5,5:0,5, půlbod ztratila Lenka v nepříliš povedené partii. Ve 4. kole ale následovala opět krutá prohra 1:5, vyznamenal se Jenda. Ani ostatní partie nebyly jednoznačné, ale nakonec se favorizovaní soupeři prosadili. V 5. kole jsme se trochu trápili s Hustopečemi, nakonec ale prohru Valentýny a remízu Fredyho více než vykompenzovaly výhry na prvních čtyřech deskách. Bohužel v 6. kole ale opět přišla studená sprcha 1:5 s favorizovanými Bohemians Praha A. Remízu urvali Dan a Lenka, ani ostatní nestáli špatně, ale zkušenosti soupeřů rozhodly.

Po prvním dnu jsme byli 28. a bylo jednoznačné, že pokud se chceme posunout vzhůru, musíme v neděli 2x vyhrát. Začali jsme dobře – porazili jsme Poličku 4,5:1,5. Výsledek se nerodil úplně lehce, neboť Dan zbytečně prohrál a Květa přes veškerou snahu jen remizovala, ale zbylá čtveřice zabodovala naplno. V předposledním kole jsme narazili na Třinec. Soupeř měl dost vyrovnanou soupisku, bylo jasné, že jen maximální výkon nám může přinést výhru. Na 4. – 6. šachovnici jsme tentokráte moc šancí neměli, ale Dan, Lenka i Květa sehráli své nejlepší partie v turnaji, což znamenalo zápasovou remízu. V posledním kole jsme narazili na Vyškov. Papírově mělo jít o vyrovnaný zápas, bohužel nám se vůbec nepovedl. Brzy prohrál Dan s Lenkou, rovněž Valentýna stála nevalně. Ostatní bojovali nadoraz, ale když Fredy nezvládl časovou tíseň, bylo rozhodnuto. Květa remizovala, Jenda vyhrál a Valentýna po dlouhém marném odporu prohrála.

Nakonec jsme obsadili 27. místo, což je po loňském skvělém 6. místě docela propad. Je ale třeba si uvědomit, že ve švýcarech víceméně rozhodují poslední dvě kola, z nichž jsme letos vydolovali jediný zápasový bod. Pokud bychom poslední kolo vyhráli, byli bychom na slušném 16. místě. Samozřejmě, na „kdyby“ se nehraje a pokud nechceme zapadnout do průměru, musíme přidat v tréninku, protože jak známo – štěstí přeje připraveným!

Výsledky celého turnaje i našeho týmu viz https://chess-results.com/tnr774374.aspx?lan=5&art=20&snr=23

Všichni naši hráči zaslouží pochvalu za bojovnost. Nejlépe zahrál Jenda, rovněž Lenka i Květa předvedly velmi slušné výkony. Nejmladší Fredy ještě nemá moc zkušeností, jeho bodový zisk je přiměřený. O něco více se čekalo od Dana, i když 1. šachovnice je vždy těžká. Valentýna měla velké problémy s časem, což se odrazilo i na šachovnici. Ale jak je napsáno výše, někdy je třeba i trošku štěstíčka, věřím, že příště to bude lepší.

Děkuji všem hráčům i doprovázejícím rodičům za dobrou reprezentaci našeho klubu!