Rekordní MČR družstev v Pardubicích

Pardubický šachový festival Czech Open 2023 byl zahájen tradičním turnajem čtyřčlenných družstev, který se i letos hrál jako otevřené mistrovství ČR. Ve dnech 13. – 16.7.2023 se ho zúčastnilo rekordních 132 družstev, mezi kterými letos nechyběl ani náš tým A64 Grygov. Neměli jsme ambice navázat na historické úspěchy, kdy jsme zde získali dva mistrovské tituly (2003 a 2009) a v roce 2005 brali stříbro.

Do města perníku jsme dorazili v sestavě Richard Biolek st., Jakub Fuksík, Michael Černý a Anita Vaceková. Anita je patnáctiletá naděje z Loko Brno, kterou trénuje Ríša Biolek ml. a do Pardubic jela zejména sbírat zkušenosti. Ze sestavy nám na poslední chvíli bohužel vypadnul Ríša junior, který onemocněl a nemohl tak s námi odcestovat. To znamenalo jednak citelné oslabení, ale i to, že celý náročný turnaj (7 kol během 4 dnů) budeme muset odehrát bez možnosti střídání.

Nejúspěšnějším členem týmu byl podle očekávání Ríša na 1. šachovnici (5,5 bodu ze 7). Kromě zaváhání v prvním kole, kdy přeťal strunu a překvapivě prohrál, zvítězil v dalších pěti partiích a v závěrečném kole se po pár tazích rozešel smírně s IM Konopkou.

I mně se na 2. desce dařilo a s výsledkem 4,5 bodu ze 7 jsem byl spokojený. Do Pardubic jsem dlouhá léta jezdil pracovně pomáhat s organizací festivalu a tak to u mě letos byla obnovená šachová premiéra na Czech Openu po dlouhých 27 letech, když jsem zde naposledy hrál v roce 1996! 🙂

Míša začal turnaj na trojce velmi dobře, když vyhrál úvodní dvě partie. Ve zbývajících kolech však i přes velkou bojovnost uhrál už jen dvě remízy a s výsledkem 3 body ze 7 asi spokojený nebude. Jeho partie se často rozhodovaly v časových tísních a lepšímu výsledku stály v cestě občasné hrubky v závěrech partií.

Na čtvrté šachovnici bojující Anita měla náročný úkol v podobě sedmi elově silnějších soupeřů. Této výzvy se nezalekla a statečně bojovala ve všech partiích. Dvě partie vyhrála a v několika dalších nebyla daleko od remízy, které jí však nakonec těsně unikly. I přesto do ela připsala 6 bodů, což ji jistě potěšilo.

Turnaj se hrál trochu netradičně na zápasové body. Získali jsme 8 bodů za 2 zápasová vítězství, 4 remízy a jedinou porážku a obsadili celkové 48. místo. Obhájili jsme tak přibližně pozici dle průměrného ela naší reálné sestavy. Důležitější však bylo to, že jsme si všichni čtyři turnaj užili strávili v Pardubicích příjemný prodloužený šachový víkend.

Vítězem turnaje se premiérově stalo družstvo Moravské Slavie Brno, které vyhrálo všechna svá utkání a zaslouženě získalo i mistrovský titul.

Výsledky turnaje: https://chess-results.com/tnr736217.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&flag=30