Mistrovství ČR družstev starších žáků

Ve dnech 29.-31.5.2015 jsme se zúčastnili MČR družstev starších žáků – mládežnického turnaje s nejdelší tradicí v ČR – letos proběhl již 53. ročník. Vzhledem k tomu, že se nemohli zúčastnit dva naši nejstarší a nejlepší hráči této kategorie (Jindra Jelínek a Milan Skula), nemohli jsme si dělat velké ambice. Byli jsme nasazeni 38. z 54 družstev, cílem bylo hrát co nejlépe a pokusit se skončit výše.

K výkonům jednotlivých hráčů – na 6. (poslední) šachovnici nastoupil Petr Ondra. Petr svou zbrklostí zcela zbytečně odevzdal dvě partie, zbývajících sedm si ale pohlídal a získal 5 výher (+ 1 kontumační). Vzhledem k tomu, že Petr se začal šachem důkladněji zabývat až v letošním školním roce, se jedná o velmi dobrý výkon. Na 5. bojovala naše nejmladší hráčka – Ema Růžičková. Přes své mládí je Ema již zkušená harcovnice a čas na rozmyšlenou využívala mnohem lépe než Petr. Po čtyřech kolech měla krásné tři body a byla tahounem týmu. Posledních pět kol ale zaznamenala pět ošklivých nul. Co bylo příčinou? Určitě únava, z čehož pramenila snížená schopnost koncentrace a naopak zvýšené množství chyb. Také si myslím, že Ema vzhledem k své povaze a stylu hry má výborné předpoklady uplatnit se v „opravdovém“ šachu – ve vážných partiích. Což ale nevylučuje, že příště i v rapidu uhraje o něco více 🙂

Další okrasou našeho týmu byla Jana Obšivačová na 4. desce.  Jana statečně nastoupila i se zdravotními problémy, často bojovala více se sebou než soupeři. Proto výsledek – 4 z 9 – hodnotím kladně a za obětavost velké díky! Trojku hájil Honza Šobáň. Honza již před turnajem slíbil, že bude oporou týmu a svůj slib dodržel. Získal také čtyři body z devíti, vzhledem k tomu, že většina jeho soupeřů byla o dost starší a zkušenější, jde o velmi dobrý výkon!

Dvojku jsme svěřili Matěji Hrabalovi, který sice věkem také patří k mladším žákům, ale výkonností se neztratí ani mezi staršími, což potvrdil ziskem pěti bodů. Slabší hráče Matěj porážel spolehlivě, bohužel s vyrovnanými a lepšími to už tak dobré nebylo, určitě mohl získat minimálně o jeden bod navíc. První desku hájil host z Prostějova – Šimon Londin. Šimon hrál dobré a kvalitní partie i se silnějšími soupeři, bohužel v závěrečných časovkách hodně kazil. 3,5 z 9 není úplný propadák, ale určitě má Šimon na lepší výsledek.

Celkově tedy přes veškerou snahu nic moc – až 41. místo (nejhorší, které jsme za posledních 20 let uhráli). Ale jak již bylo řečeno, družstvo bylo oslabeno už před startem a bojovnost našim rozhodně nechyběla. Naskýtá se otázka – měla naše účast vůbec nějakou cenu? Rozhodně ano a to z více důvodů – získali jsme spoustu zkušeností, ověřili jsme si, že je hezké získávat medaile na krajských GP, ale republiková špička je někde jinde L Velkým kladem bylo, že naše sexteto táhlo za jeden provaz a vytvořilo dobrý kolektiv, který může v budoucnu skončit mnohem lépe. K tomu je třeba nejen dobře trénovat v průběhu celého roku, ale také naučit se plně se soustředit jen na svou partii a co nejlépe využívat čas na rozmyšlenou. A v neposlední řadě je potřeba, abychom nastupovali v nejlepší možné sestavě!

Na závěr děkuji paní Obšivačové za pomoc s dopravou a dozorem během celého víkendu a pánům Hrabalovi a Londinovi za pomoc s dopravou.