Naděje žije

V neděli 17. března jsme zajížděli k 10. kolu 2. ligy do Kroměříže, kde jsme změřili síly s místním Béčkem. Papírově byl zápas vyrovnaný a čekali jsme tvrdý boj.

Klid do našich řad přinesl Jarda Šobáň (7. šachovnice), který černými vyhrál v miniaturce po cca dvou hodinách. Bohužel nedlouho poté skončila partie Petra Zatloukala (4.), jenž při přechodu ze zahájení do střední hry spáchal hrubku a další odpor byl jen symbolický. Brzy po nich skončil Jáchym Bareš (8.). Jáchym měl za sebou dlouhý týden v Koutech a necítil se na dlouhý boj. Proto zvolil královský gambit, kde postupně obětoval tři pěšce. Jeho koncepce byla hodně romantická, ale když se černý král začal promenádovat po 5. řadě, vypadalo to hodně nadějně. Nakonec ale Jáchym nenašel víc než věčný šach. Stav byl tedy nadále vyrovnaný.

Po další hodině udeřily naše přední desky – Radek Sluka (3.) postupně černými zcela přehrál FM Karlíka a Pepa Obšivač (2.) dotáhl ostrou variantu s dvěma pěšci méně až k vynucenému matu. Vedení 3,5:1,5 bylo slibné, zvlášť, když na 5. šachovnici Jakub Fuksík uplatňoval materiální i poziční převahu bez zaváhání. Za rozhodnutého stavu remizoval Petr Švancara (6.) v partii, která asi nijak výrazně nevybočila z rovnováhy. Jako poslední jsem dohrával já. Po týdnu v Koutech, kde jsem připravoval naše naděje, jsem měl jediný cíl – udělat rošádu a nedostat vidličku. To se sice povedlo, ale drobné chybičky dokázal výborně hrající IM Malinovský potrestat a nedal mi šanci.

Celkově jsme tedy vyhráli 5:3. Rovněž vedoucí Vsetín vyhrál nad Losinami, které nastoupily se sedmi náhradníky, a stále drží první příčku. Pokud tedy chceme v soutěži zvítězit, musíme Valachy v přímém souboji posledního kola porazit.