Neveselé nedělní dopoledne v Citově

Bylo nás sedm a mohlo být hůř. Naposledy jsem byl v Citově před dlouhými 40 lety, tak jsem málem nenašel hrací místnost. Spoluhráči asi byli v Citově poprvé, neměli žádný problém. Startujeme v sestavě: já, Lukáš, Nikola, Martin, Ivo, Josef a Adam, osmá deska osiřela. 1:0 pro domácí. Prostředí je hezké, v místnosti teplo a můj soupeř Tomáš Přikrylů velkoryse souhlasí s otočením šachovnice a já tak sedím zády ke kamnům – nádhera.

První končí Martin Malenovský, pan Dr.  Šlapák navrhuje remízu v pozici s pěšcem více ( hrálo se 1. d4; d5 2. e4 d:e4 nebo tak nějak), evidentně má strach, Martin se poctivě ptá, zda remis může přijmout, nakonec remízu přijímá (později mne mrzí, že jsem ji doporučil). Na dalších šachovnicích „zatím pohoda“. Já hraji sicilskou, Tomáš ji zavírá a hraje měkce. Lukáš na dvojce dámský gambit s jezdcem proti černopolnému střelci opřenému do pěšce d4, Nikola hraje Grünfelda. Ivo na páté desce zase někde obětoval pěšce, předběhnu dobu, pěšce později dstane zpět, ale tentokrát mu zůstane vysloveně špatný střelec a soupeř toho dokáže využít.  Pepík Losse hraje dámský gambit, raději u mladých vidím útok bez bázně a hany, ale obojí nám dnes chybí.  Adam Kurfüst hraje dovedně černými Falkbeerův protigambit a po zahájení stojí hezky. Bohužel v poledne je vše jinak. Prohráváme 4:1. Lukáš  s citovským Lukšou remízují, Adam a Pepík jsou postupně přehráni a partie po marném odporu vzdávají. Nedlouho po nich se přidává s nulou i Ivo. Nakonec prohrává těžkou koncovku i Nikola. Spoluhráči jedou na oběd a já tahám záludnou pozici s pěšcem víc s Tomášem sám.  S drobnou chybou na kráse unikám z matových hrozeb a v koncovce nestejných střelců a pěti mými proti dvěma soupeřovým pěšcům Tomáš partii vzdává. 6:2 pro domácí.

Docela jim závidím,usedají ke stolům a já civím jak je jim servírován oběd. Já si budu muset svůj odložený oběd ohřát v mikrovlnce až přijedu domů sám.

Dobrou chuť!