Nikdo nechce spadnout

V neděli 28.2. jsme na UP Olomouc přivítali družstvo Starého Města. Hosté přijeli dost oslabeni, 8. šachovnici dokonce neobsadili. Přesto se výhra na osmičce nerodila lehce, neboť Tomáš Zajíček zaspal a ujel mu vlak. Nakonec kolem 10:40 přiběhl, viděl a zvítězil. Jako druhý skončil svou partii Libor Zvolánek (5.), který rozehrál zajímavou variantu a stál velmi nadějně. Bohužel časové manko – méně než půl hodiny do konce – nakonec vedlo k tomu, že Libor raději zvolil opakování tahů.

Klid do našich řad vnesl Jarda Šobáň (6.), který ve své holandské nejprve soupeře přehrál a pak mu sebral figuru. Vedli jsme tedy 2,5:0,5 a ani ostatní partie pro nás nevypadaly špatně. Těsně před časovkami jsme zápas zlomili dvěma výhrami. Pepa Obšivač (4.) zvolil proti mladému juniorovi mírně podezřelou variantu a byl nucen vést dlouhou obranu. V koncovce ale Pepa prokázal své kvality a suverénně zavěsil. Já (3.) jsem bílými výhodu ze zahájení nezískal, ale soupeř zahrál rovnou pozici dost neopatrně a závěr byl jednoznačný.

Za rozhodnutého stavu se v poklidu dohrály zbylé duely. Na jedničce měl Richard junior dobré šance na velkou výhodu, bohužel v kritické pozici zaváhal, navíc spotřeboval hodně času a pak se v časovce raději zaměřil na remízu, kterou partie skončila. Dejf (2.) hrál tentokráte velkolepě, bohužel i on v rozhodující pozici nenašel vyhrávající pokračování a v koncovce byl nucen přesnou hrou bránit remízu. Borcem nakonec byl Petr Švancara (7.). I on sehrál dobrou partii – v dámském gambitu postupně zvyšoval svou převahu až do vyhrané koncovky. V ní několikrát „nezavěsil“ a po šesti hodinách partie skončila dělbou bodů.

Vyhráli jsme tedy 6:2 a mohlo to být i víc! Podstatné jsou ovšem tři zápasové body. Přesto jsme si v tabulce nepolepšili, neboť většina konkurentů také vyhrála. Sestup nejspíš nemine Poličku a Karvinou, třetí sestupující zatím není vůbec jasný. Kromě nás je ohrožen také Frýdek-Místek, Opava, Zlín a Ostrava. Právě s posledními dvěma jmenovanými se ještě utkáme a k záchraně je třeba bodovat! Snad se nám to povede!

Klikněte na „…“ pro výběr zobrazené partie: