Za cennými zkušenostmi

Ve dnech 5. – 12. 3. 2016 proběhlo na tradičním místě v Koutech n.D. Mistrovství ČR mládeže – jednotlivců. Stejně jako ve všech předchozích ročnících (od roku 1993) se ho zúčastnili zástupci našeho klubu. Letos nás reprezentovalo 5 hráčů v mistrovských kategoriích a „přestárlý“ Jáchym Bareš v openu FIDE.

mcrm2016obsivacovaV kategorii dívek do 14 let startovalo 21 hráček, předposlední nasazenou byla Jana Obšivačová. Jana se na své první mistrovství připravovala se svým tátou – dlouholetou oporu našeho oddílu mistrem FIDE Pepou Obšivačem. I proto dokázala vzdorovat mnohem zkušenějším soupeřkám a se ziskem 3,5 bodu dělila 18. místo a na její partie se dalo koukat. Zdá se, že její mamince doma roste zdatná konkurence.

mcrm2016ruzickovaMezi dvanáctiletými slečnami jsme měli dokonce dvě zástupkyně. Mladší z nich Ema Růžičková sice potvrdila výkonnostní pokrok od loňského roku, přesto několik hrubých chyb výrazně ovlivnilo její výsledek, nakonec byla 16. z osmnácti. Je třeba přestat tyto chyby dělat a příští rok to ve stejné kategorii bude určitě lepší!

mcrm2016gregurkovaVelkým překvapením pro soupeřky byla debutující Nikola Gregůrková, která se od prvních kol usadila na špici, mnohem známějším a papírově silnějším sokyním dokázala dobře vzdorovat. Odměnou za výborný výkon jí bylo dělení třetího místa, horší pomocné hodnocení jí přisoudilo pátou příčku, což je pěkným úspěchem.

mcrm2016sobanVětší konkurence je v chlapeckých kategoriích, a proto není divu, že Honza Šobáň (H12) jen potvrdil své nasazení – 23. z 24. Je ale třeba říci, že Honza nehrál vůbec špatně a pokud přidá v tréninku, myslím, že půjde nahoru.

mcrm2016mohaplRovněž Tomáš Mohapl v desítkách patřil k papírovým outsiderům. Věřil jsem, že se těmto předpokladům vzepře, ale Tomáše doslova svazovala nervozita a hrál pod své možnosti. Při jeho prvním startu na této vrcholné akci to není žádnou tragédií, nabyté zkušenosti jistě dobře zúročí na dalších turnajích.

mcrm2016baresJáchym Bareš ve FIDE openu připomněl, že šachy hrát umí. Sehrál několik kvalitních partií, připsal pár ELO bodíků, a kdyby dotáhl dobře rozehranou partii předposledního kola, mohl v posledním kole hrát o umístění v první pětce.

Samozřejmě jsme sledovali i snažení našich krajských kolegů. Blízko medaile byla Taťána Nesporá v D10, nakonec skončila pátá. Táňa (podobně jako naše Emička) ještě stále trpí nepřiměřeným množstvím hrubých chyb, až dospěje, bude to určitě lepší! Daniela Urbanová v D14 patřila k favoritkám, proto asi ani ona sama nepovažuje 50% za přiměřený výsledek. Rovněž 50% uhrál Martin Nehyba v H14, předpokládám, že i on měl vyšší ambice.

V národním openu se statečně bili Šimonové Londin a Nesporý. Oba skončili lépe, než byli nasazeni a především získali kupu zkušenosti. A to bylo hlavním cílem i naší výpravy, který se nám podařilo splnit. Neboť právě účast na kvalitních turnajích hraných vážným tempem (spolu s nezbytným tréninkem) jsou jedinou cestou k výkonnostnímu růstu.

mcrm2016vypravaNa závěr bych chtěl poděkovat dětem i jejich rodičům za reprezentaci našeho klubu, Marku Růžičkovi a Richardu juniorovi za pomoc s přípravami na partie a doprovodným programem a firmě VALOZ za sponzorský příspěvek na tuto akci.

Stránka pořadatele s podrobnými výsledky a partiemi