Nikole se na mistrovství světa nedařilo

Na přelomu října a listopadu se Nikola Gregůrková zúčastnila MS mládeže, na které se kvalifikovala vítězstvím v MČR. Startovala v kategorii dívek do 14 let. Přestože se na MS poctivě připravovala – tréninkem několikrát týdně, startem v silných openech dospělých (České Budějovice, Pardubice, Olomouc) obsadila až 100. místo ze 107 zúčastněných.

To samozřejmě nelze vydávat za úspěch. Jaké jsou příčiny takového výsledku? Především silná konkurence – Nikola byla nasazena jako 73. A i když její výkonnost je o něco vyšší, než její ELO, to samé se dá říci o drtivé většině jejich soupeřek. Šachy se dnes hrají doslova po celém světě a i reprezentanti dříve šachově zaostalých zemí rozhodně nerozdávají body zadarmo.

Přesto Nikola bojovala jako vždy statečně – po pěti kolech měla dva body po solidních výkonech. Zlomovým momentem byla partie 6. kola. Proti silné soupeřce z Ruska získala Nikola černými velkou převahu, bohužel kontrolním 40. tahem osudně chybovala a prohrála. Pak následovala ještě jedna zbytečná prohra a zbytek turnaje už Nikola dohrávala v depresi, což ji zabránilo naplno bodovat i proti slabším soupeřkám.

Důležité je, že tento neúspěch Nikolu nijak neodradil, dále tvrdě trénuje, takže o její šachovou budoucnost nemusíme mít obavy!

Kritický moment celého turnaje rozebral na Novoborském šachovém serveru IM David Kaňovský – http://www.nss.cz/pomuze-nasim-volny-den-