Oddílový přebor

Ve dnech 23. – 25. února 2024 proběhl na UP Otevřený oddílový přebor A64 Grygov. Hrálo se 7 kol tempem 40 minut na partii + 10 sekund za každý provedený tah. Toto tempo spadá do kolonky rapid, ale přece jen se hráči u partie mohou zamyslet. Celkem se zúčastnilo 25 hráčů, z toho 13 z našeho oddílu. Převažovala mládež, ale několik zkušených borců se mezi startujícími našlo.

Favority byli Petr Švancara a Michael Černý. Oba tuto roli zvládli se ctí, byť se v některých partiích hodně zapotili. Ve vzájemné partii měl iniciativu Petr, ale nakonec se Míša ubránil. Ve zbývajících partiích byl Míša 100%, Petr ztratil jedinou remízu v posledním kole, což rozhodlo. Třetí příčku v turnaji i v oddílovém přeboru uhájil Víťa Musil. Víťův turnajový osud byl dobrodružný. Po vítězství v prvních dvou kolech se z rodinných důvodů nemohl dostavit na další dvě kola. Pak ale v turnaji pokračoval, dvakrát vyhrál a v posledním kole remizoval s Petrem Švancarou.

Rovněž 4,5 bodu získali také hosté Jiří Kašpárek, Petr Karlík a naše Lenka Mikešová. Ta odehrála velice slušný turnaj, když 4x zvítězila, remizovala se svým bratrem a prohrála s prvními dvěma vítězi. Lenka tak zvítězila v OP kategorii dorost. Srdce bojovnice opět prokázala Valentýna Sochorová, která tři prohry kompenzovala čtyřmi výhrami, důležitá byla zejména ta s posledního kola s Bořivojem Novákem. To ji vyneslo dělení 7. místa v celkovém pořadí a druhou příčku v OP dorostu. Smolařem turnaje byl Radek Mikeš. Ten vyhrál úvodní dvě kola a ve třetím bodoval kontumačně. Ve 4. kole se utkal s Petrem Švancarou. Zcela vyrovnanou pozici držel až do koncovky, kde nakonec i vlivem časové tísně slavily úspěch Petrovy zkušenosti. Z posledních kol proti papírově silnějším soupeřům vytěžil jen 2 remízy. Umístění nakonec bylo jen průměrné, ale výkon velmi dobrý!

Průměrný výkon tentokráte předvedl Jenda Knápek. Jenda bojoval ve všech partiích naplno, ale ne vše se mu vydařilo. Nakonec získal 50% bodů.

Potěšitelná byla účast našich mladších žáků (nar. 2012 a mladších) – pět odvážných bojovníků se postavilo na start. Nejlépe se vedlo Šimonu Filipovi – získal 3 body (a to jedno kolo nehrál!). Šimon mohl dopadnout i lépe – v předposledním kole měl vyhranou koncovku, kterou ale svou zbrklostí pokazil. Věřím, že příště se tak už nestane! Velmi pěkně hrál i Manfred Líbal. Po pěti kolech měl 2,5 bodu, v posledních dvou bohužel proti silnějším soupeřům nebodoval. Fredy ale zkušeně využíval času na rozmyšlenou a jeho partie byly bez hrubých chyb. To se nedá říci o další trojici našich nejmladších – Kuba Rygol, Lukáš Maslaňák i Martin Maslaňák ve svých partiích předvedli pěkné myšlenky a kvalitní úseky partií, které však bohužel střídaly úděsné chyby, v jejich partiích často rozhodovala náhoda. To je ale normální vývojový stupeň, musí se naučit využívat čas a vybudovat si potřebné návyky, zejména kontrolovat hrozby soupeře. Na dalším turnaji to bude výrazně lepší.

Velkým kladem bylo, že většinu partií se podařilo přímo na místě rozebrat s trenéry a naši hráči se tak mohli poučit do dalších bojů.

Výsledky viz https://chess-results.com/tnr895521.aspx?lan=5