3:0 s českou jedničkou!

V neděli 3. března 2024 jsme odehráli už 9. kolo 1. ligy, tentokráte jsme jeli do Poruby, kde jsem se utkali s místním Slavojem. Domácí, stejně jako my, nemají jistotu záchrany v soutěži, a proto nasadili to nejlepší, co mají v čele s třemi polskými legionáři. My jsme se museli obejít bez Radka Sluky a Milana Žůrka, i proto jsme na všech šachovnicích měli elové manko. To ale nebylo velké, rozhodně jsme neházeli flintu do žita.

Zápas probíhal v bojovném duchu, nicméně víceméně vyrovnaně. Po dvou hodinách skončila první partie. Já jsem na 2. šachovnici soupeře překvapil už v 1. tahu (hrál jsem d4, soupeř očekával spíše e4), ale i soupeř také hrál něco (pro něj) méně obvyklého. Takže výhodu hlubší přípravy neměl nikdo z nás. Já jsem chvíli nevědomky kopíroval Magnuse Carlsena, zhruba od 10. tahu ale vznikla originální pozice. Podařilo se mi soupeře malinko nachytat, ale abych mohl aspirovat na reálnou převahu, musel bych jít do velice nejasné pozice, kde by soupeř měl 3 spojené pěšce za figuru. Raději jsem zvolil jistotu a přešel do pozice, která byla bezpečná pro oba a brzy skončila remízou. Když jsme skončili analýzu, chvíli jsem v kuchyňce domácích osiřel. Pak přišel asi sedmiletý adept šachu a vyzval mě k partii. Ačkoliv hrál na svůj věk opravdu pěkně, zvítězil jsem 3:0. Jak mi pak hrdý otec klučiny prozradil, mým soupeřem byla česká jednička (do 8 let, ale na to se historie neptá).

Mezitím urputný zápas pokračoval. Zhruba po třech hodinách hry přidali remízy i Petr Švancara (8.) a Libor Zvolánek (6.). Tři remízy bílými nevypadá na ideální start, ale náš poslední bílý – Laďa Vaněk (4.) stál velice nadějně a černými jsme možná trpěli, ale nebylo to tak výrazné. Jako obvykle, časovky projasnily vyhlídky obou týmů. Nejprve remizoval Timofej Bokhnak (5.). Timo hrál velice pěknou partii, i v závěrečné pozici stál o chloupek líp, ale vyhrát se to asi nedalo.

Ríša ml. (1.) vzdoroval tlaku soupeře. Ten se nechtěl smířit s remízou tak dlouho, až vyrobil hrubku a ztratil kvalitu. Po pár tazích jsme tak vedli 3:2. Bohužel podobnou hrubku předvedl Jakub Fuksík (7.). Kuba dlouho držel horší pozici. Když už se zdálo, že by věžovku měl udržet, nechal si chytit věž, kterou musel vyměnit a pěšcovka byla jednoznačná. V komplikované pozici chyboval i Pepa Obšivač (3.). Pepa byl také pod tlakem, pak ale získal protihru a soupeř znervózněl, dokonce několikrát málem překročil čas. Bohužel v časovce se zmýlil Pepa a i když bojoval ještě dlouho, šanci už nedostal. Naštěstí Laďa svůj výborný výkon dotáhl do konce bez zaváhání a stanovil tak konečných 4:4. V tříbodovém systému je remíza spíše ztrátou než ziskem, nedá se ale nic dělat. Veledůležitý zápas 25. března proti Starému Městu hodně napoví o našich vyhlídkách.

Výsledky a pořadí viz https://www.chess.cz/soutez/2975/