Ohlédnutí za Olomouckým létem

Ve dnech 13. – 20. srpna 2022 se uskutečnil již 23. ročník Olomouckého šachového léta. Turnaje, který byl dlouho samozřejmým vyvrcholením naší činnosti. Covidová omezení v roce 2020 a 2021 ale zamezila uskutečnění turnaje, navíc ředitel turnaje Jarda Fuksík nás bohužel navždy opustil. Přesto se tým organizátorů v čele s Jakubem Fuksíkem do pořádání pustil a zvládl to na jedničku! Vše proběhlo bez závad a odezvy byly veskrze kladné.

Celkem se konalo 7 turnajů, do kterých se zapojilo více než 300 hráčů. Příležitost změřit síly s kvalitními soupeři prakticky z celého světa využila i řada našich členů. Pojďme se podívat na jejich účinkování. Ozdobou festivalu byly uzavřené turnaje – ve velmistrovském jsme zástupce neměli, v mistrovském hráli IM Richard Biolek st. a FM Josef Obšivač. Já jsem dva roky nehrál turnaj, proto jsem si žádné výkonnostní cíle nedával. Start se mi vydařil – 2,5/3, ve 4. kole jsem ale nezvládl zahájení a zaslouženě prohrál. V následujících kolech jsem se pokoušel vylepšit své postavení, asi 15x jsem odmítl remízu, ale ani jednu z výhodných pozic se mi nepodařilo dotáhnout do výhry. Nakonec jsem ziskem 5/9 dělil 2. místo, ale pomocné hodnocení mě odsunulo až na 4. příčku. Jen o půlku méně vybojoval Pepa. Jeho turnajový osud byl opačný – začátek mu příliš nevyšel, ale s přibývajícími koly se výkony lepšily. A kdyby dotáhl do výhry výborně vedenou partii předposledního kola, také by dělil 2. místo. Ovšem 50% ve slušné konkurenci není špatný výsledek.

Nejvíce našich hráčů startovalo v open turnaji. Ten sice nebyl hvězdně obsazen, ale určitě nešlo konkurenci podceňovat, zvláště mladí hráči těm zkušenějším zle zatápěli. Z našich členů se nejlépe prezentoval Jarda Šobáň – vyhrál první tři kola, pak přišel mírný útlum – z dalších tří kol vydoloval jen jeden bod, dobrý závěr – dva ze tří jej vynesl na pěkné 7. místo. Důležité je, že kvalita Jardových partií byla na velmi slušné úrovni. Rovněž 6/9 uhrál i FM Libor Zvolánek. Libor prohrál jen jednou, ale měl trochu problém prosadit se proti papírově slabším. Ale 8. místo není k zahození. Na 6 bodů se dostal i Petr Švancara, ten ale nejspíš úplně spokojen není. Prohra v 1. kole jej stála nejen hodně ELO bodů, ale i kus sebevědomí. A když se pomalu dostával nahoru, přišla další zbytečná porážka v 6. kole. Petr ale ukázal, že je bojovník a výborným finišem 3/3 se dostal „mezi lidi“.

Statečně bojovala i naše mládež, která se nezalekla zkušenějších a elem favorizovaných soupeřů. Nejlépe si vedl Adam Zrůbek, který se většinu turnaje pohyboval v lepším středu turnaje a výhry v posledních dvou kolech jej vynesly na skvělé 15. místo, rovněž zisk 122 ELO bodů není k zahození. Ještě více byl v turnaji cítit Míša Černý – v 1. kole porazil favorizovaného makedonského soupeře (který nakonec skončil druhý!) a po pěti kolech měl skvělých 3,5 bodu! Závěr mu nevyšel – dvě remízy a dvě prohry, přesto i on připsal více než 100 bodů! Výborně se opět prezentovala Lenka Mikešová. Ta sice prohrála první dvě kola, ve třetím kole ale porazila soupeře z Malty a ve zbytku turnaje už prohrála jen jednou! Padesát procent bodů proti soupeřům s průměrným ELEM o 350 vyšším je skvělý výsledek a Lenka zcela zaslouženě připisuje 137 bodů! Danovi Zrůbkovi lépe vyšla první polovina – měl 3/5. Pak bohužel 3x prohrál a až výhra v posledním kole jej vynesla na slušné 39. místo. Houževnatě bojoval i Radek Mikeš, nakonec urval 3/9 a 59. místo. Ovšem stejně jako ostatní také připsal ELO a především získal cenné zkušenosti.

Do tradičního seniorského turnaje, který byl letos i Mistrovstvím ČR v seniorských kategoriích se zapojili tři hráči. Víťa Musil měl jistě vyšší ambice, ale ani 37. místo nelze považovat za špatný výsledek, přece jen většina soupeřů byla výrazně mladších. 62. skončil Michal Štěrba a 80. Jana Biolková. Ta také byla jedinou hráčkou z celé ČR, a proto se stala mistryní v kategorii žen nad 50 let.

V rapid turnaji se blýskl 3. místem Jáchym Bareš a v blickách zazářil Adam Zrůbek, který byl 14. celkově, ale především vyhrál KP juniorů a 2. byl v KP jednotlivců.

Shrnuto a podtrženo – festival se vydařil nejen organizátorsky, ale i výsledkově. Naši dospělí hráči víceméně potvrdili svou výkonnost a mládež dokázala, že talent má a další růst je určitě možný!

Výsledky, partie i fotografie najdete na https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2022/