Skvělý červen

Ve dnech 10. – 12. 6. 2022 se v Jihlavě konalo Mistrovství ČR družstev mladších žáků (narozených 2010 a ml.). Turnaje se zúčastnili reprezentanti všech největších center mládežnického šachu. My jsme byli nasazeni na 16. příčce mezi 28 družstvy. Jelikož ELO v této kategorii nic moc neznamená, doufali jsme, že dokážeme skončit výše.

Optimismus nám vlily první dva zápasy, které se konaly v pátek. V 1. kole jsme s druhou nasazenou Pandou Rychnov n. K. bojovali statečně a soupeři se zapotili, nakonec jsme získali tři remízy – všechny černými (na 1. desce Vašek Sochor, na 3. Květa Bouchalová a na 5. Valentýna Sochorová), zbylé tři partie jsme bohužel prohráli. Rehabilitace přišla ve 2. kole, kdy jsme s papírově srovnatelnou Opavou předvedli trpělivý a vytrvalý výkon a postupně vyhráli všichni až na Otu Růžičku, celkový výsledek byl tedy 5:1.

Ve 3. kole jsme se utkali s Třincem. Mládež v Třinci je teď na vzestupu, v kroužcích mají několik set dětí, z nichž pak samozřejmě vytvoří silný tým. Zápas byl opět relativně dlouho nejasný, ale pak se kvalita soupeřů projevila a my jsme prohráli 1:5, když remizovali jen Vašek a Otík. Těžký zápas nás čekal ve 4. kole s pražským družstvem Šachy Štěpán. Poměrně rychle prohrál Fredy Líbal na 6. desce a bohužel i Jenda Knápek na 2. Ostatní ale příkladně zabojovali – nejprve skvělým útokem snížil Vašek, do vedení nás pak dostal Otík s Valentýnou a důležitou zápasovou výhru jistila remízou Květa. V 5. kole nás tak čekal jeden z favoritů – ŠK 64 Plzeň. Zápas se nevyvíjel dobře. Jenda Knápek hrál rychle, popletl zahájení a brzy se dostal do prohrané pozice. Díky nepřesnosti soupeře sice získal věž, ale další naprosto zbytečné hrubé chyby znamenaly Jendovu porážku. Pak se na nás usmálo štěstí na poslední šachovnici, kde Fredyho soupeř v koncovce tak dlouho tápal, až ho Fredy nemilosrdně zmatoval. Podobná nehoda potkala Vaškova soupeře, který zahrál koncovku s pěšcem víc tak neopatrně, že ji prohrál. Vedli jsme tedy 2:1, ale za chvíli bylo vyrovnáno, když prohrála Květa. Naštěstí Otík suverénně vyhrál, a i Valentýna nakonec dotáhla koncovku do výhry, takže jsme zvítězili 4:2.

Po obědě plném zmatků, který se protáhl asi o půl hodiny, jsme zasedli proti BŠŠ Frýdek-Místek B. Soupeři byli velmi galantní, když nám rychle odevzdali body na prvních dvou šachovnicích, pak sice snížili na poslední, přesto jsme měli stále naprosto vyhrané pozice Otíka a Valentýny a Květa měla šance na remízu. Zatímco Oto spolehlivě vyhrál, tak děvčata se moc nevyznamenala – Valentýna s dvěma figurami víc překročila čas, Květa nejprve pozici pokazila, a nakonec také prohrála na čas. Takže místo zápasové výhry jen remíza a ztráta dvou bodů. Páté sobotní kolo (7. celkově) prověřilo fyzickou i psychickou odolnost všech zúčastněných. My jsme změřili síly s 11. nasazenou Lysou. Opět se nezadařilo Jendovi, ale naštěstí v dlouhé partii vyhrál Fredy, což spolu s výhrami Květy a Oty a remízou Vaška znamenalo zápasovou výhru. Za rozhodnutého stavu dohrávala Valentýna. Jasně vyhranou pozici dost pokazila, a nakonec se štěstím vyhrála na čas.

Po sedmi kolech jsme se hřáli na 5. místě, ale čekala nás rozhodující dvě kola. V předposledním jsme se utkali s BŠS Frýdek-Místek A. Soupeř byl sice favoritem, ale my jsme byli rozhodnuti nedat kůži lacino. Tentokráte si Jenda dal pozor a remizoval, výhrou se blýskla Květa a soupeři byli nervózní. Pak se ale jejich kvalita projevila a na posledních dvou deskách jsme odešli poraženi. Naše naděje tak měli ve svých rukou Otík a Vašek. Bohužel Otík, který stál na výhru, v časovce pozici neukočíroval a prohrál, a nakonec po dlouhém boji podlehl i Vašek. Celkově tedy 1,5:4,5.

V posledním kole v boji o vše nás čekaly 9. nasazené Polabiny. Ty v rámci týmového úspěchu obětovali svého nejslabšího hráče a zařadily jej na 3. desku, aby tak na dalších získaly převahu. Dost kontroverzní tah, ale nás nerozhodil. Brzy jsme tedy vedli, když Květa jednoznačně vyhrála. Fredy bohužel favorizované soupeřce podlehl a bylo vyrovnáno. Pak využil soupeřových chyb Otík a opět jsme vedli. Dobře stál Vašek, naopak Jenda a Valentýna drželi pozice z posledních sil. Pak ale soupeř Valentýny těžce chyboval, ztratil dámu a Valentýna tentokráte realizaci zvládla. Vašek remizoval, a tak ani Jendova prohra nevadila, vyhráli jsme 3,5:2,5!

Celkově jsme skončili na 5. místě. Toto skvělé umístění je naprosto zasloužené, neboť většinu turnaje jsme odehráli na předních stolech, utkali se s pěti družstvy nasazenými v první desítce, i medailisty z Rychnova a Frýdku jsme docela potrápili.

K výkonům jednotlivců – výborný výkon předvedl Vašek Sochor, který ve svých 10 letech získal na 1. šachovnici 6 bodů z devíti partií. Vašek nechtěl hrát na 1. desce, ale úvodní partie mu dodaly sebevědomí a byl opravdovým lídrem týmu. Jenda Knápek (2. š) se prezentoval rychlou a netrpělivou hrou, která s sebou přináší spoustu chyb. Tyto chyby soupeři na celostátní úrovni dokáží využít, a proto Jenda získal jen 2,5 bodu. Květa Bouchalová (3.) začala dobře – 1,5/2, z následujících čtyř partií získala pouhou půlku. Ve správný moment se ale vzpamatovala a skvělým finišem 3/3 výrazně pomohla týmu. Otík Růžička (4.) měl špatný pátek – dvě nuly, vynikající sobotu – 4,5/5 a slušný finiš – 1 ze dvou, celkově tedy pěkný výkon. Valentýna Sochorová (5.) v posledních měsících šachu moc nedala a v partiích to bylo znát – hrála dost nejistě a pomalu. Velkou bojovností a zarputilostí dokázala vydolovat také stále dobrých 5,5/9. Manfred Líbal (6.) chodí do kroužku necelý rok, takže jsme o něj měli trochu obavy. Fredy se ale nedal, bojoval a získal důležité 3 body, kterými přispěl družstvu.

Podrobné výsledky viz https://chess-results.com/tnr641494.aspx?lan=1

Všichni hráči i jejich rodiče zasluhují poděkování za vzornou reprezentaci našeho klubu a já věřím, že letošní úspěšný červen (připomínám 6. místo na MČR družstev starších žáků před dvěma týdny) motivuje všechny naše mládežníky k ještě intenzívnějšímu tréninku, který je základem pro další cenné výsledky.