Olomoucké šachové léto minulostí

Ve dnech 29.7.-7.8.2014 proběhl další ročník mezinárodního festivalu – druhého největšího v ČR – Olomouckého šachového léta. Uskutečnila se simultánka na Horním náměstí, velmistrovský a mistrovský turnaj, dále open, turnaj seniorů, Mistrovství ČR zrakově postižených a doprovodný rapid a bleskový turnaj.

Dovolím si zhodnotit turnaje z hlediska našeho klubu. Ve velmistrovském klání jsme tentokráte zástupce neměli. Myslím, že je to škoda a věřím, že příště se naše špičky zapojí. V IM turnaji jsem měl za úkol obhájit nelehkou úlohu favorita. Nakonec se mi podařilo ze souboje s omladinou naší i zahraniční (Turecko, Izrael, Švédsko, Rusko) vyjít se ctí – 6 výher a 5 remíz znamenalo první místo s bodovým náskokem.

Nejvíce reprezentantů jsme měli v openu. V těžké mezinárodní konkurenci nejlépe uspěl náš odchovanec (dočasně zapůjčený do Losin) Igor Alfimov, který získal 5,5 bodu z devíti, což znamenalo vítězství v krajském přeboru juniorů a 3. místo v KP jednotlivců! O půl bodu méně získali Petr Švancara a otec a syn Jiří Navrátilové – všichni střídali lepší okamžiky s horšími (Jirku staršího trošku poškodil Nokia gambit ve 4. kole), ale nadpoloviční zisk určitě není špatný. Jirka mladší získal (opět) titul krajského přeborníka dorostu. Padesát procent bodů získali Jáchym Bareš, Jarda Šobáň a František Kamarád. Spokojenější je určitě dvojice juniorů, zvláště Jáchym bral opravdu silné soupeře a měl by připočíst poměrně dost ELO bodů. Zkušenosti sbíral jedenáctiletý Matěj Hrabal, který měl sice dost perspektivních partií, ale dobré pozice kazil zbytečnými chybami. Ale za bojovnost určitě zaslouží pochvalu! Palce jsme drželi i nové posile extraligového Turnova – Pavlu Šimáčkovi, ten se samozřejmě pohyboval na špici turnaje, ale prohra v posledním kole ho odmrštila až na 10. příčku.

Seniorský turnaj jsme neobsadili, v rapidu byl Šimi s 5,5/7 pátý, Jarda Bureš (4 body) byl až 20., Jáchym Bareš 3,5 -34. Burča si spravil chuť v blicáku, kde byl druhý (8,5/11) a získal titul krajského přeborníka, což mu dává právo účasti na MČR v prosinci. I tohoto turnaje se zúčastnil a opět 50% získal Jáchym Bareš – náš nejaktivnější člen v letošním festivalu.

Velikou pochvalu zaslouží hlavní rozhodčí Jakub Fuksík a pořadatelé v čele s Jaroslavem Fuksíkem za naprosto bezproblémový průběh této prestižní mezinárodní akce.