Orly jsme zkrotili, losy nikoliv

V neděli 1. února jsme v domácím prostředí UP Olomouc hráli zápasy 7. kola 1. ligy a krajského přeboru. Áčko se utkalo s týmem Orlové, který z prvních šesti zápasů pět vyhrál. Navíc jsme se museli obejít bez naši jedničky, Richarda juniora, kterého přemohly bacily. Ovšem i soupeř byl oslaben, naději nám dávala zejména dvojice jeho funkcionářů na posledních dvou deskách.

Já jsem se také necítil nejlíp, a proto jsem soupeře v desátém tahu otestoval nabídkou remízy, kterou GM Talla přijal. Krátce poté se nám začal rýsovat první bod, třetí deska soupeře IM Neděla si nedal pozor a již brzy v zahájení ztratil figuru a Radek Sluka směřoval k vítězství. Výborně si počínal Dejf Kaňovský na první šachovnici, který rázně ztrestal provokativní hru GM Andrejeva. Další výhru přidal náš nejzkušenější borec Libor Zvolánek (7.š.), jenž využil četných nepřesností soupeře.

Stav 3,5:0,5 nám dával velké naděje, ale jak říká klasik „není konec, dokud není konec“. Proto jsme byli rádi, když Jakub Fuksík (6.š.) dovedl svou grandiózně vedenou partii (i přes časovou tíseň) k výhře. Na 5:1 zvyšoval remízou Pepa Obšivač (4.) v asi oboustranně nejkorektněji vedené partii zápasu. Poslední dvě partie už tak veselé nebyly – v obou se hrály koncovky s pěšcem víc u soupeře. Zatímco soupeř Jirky Novosáka (5.) nezaváhal, protivník Petra Švancary (8.) nakonec potvrdil naše očekávání a těsně před cílem vyrobil takovou hrubici, že Petr zaokrouhlil naše vítězství na 6:2.

Ve vedlejší učebně bojovalo naše Céčko proti Velkým Losinám B. Jak je naší tradicí v této sezóně, nasadili jsme hned čtyři talentované mládežníky. I proto měl soupeř na 4. – 8. desce převahu v průměru 300 ELO bodů. Přesto byl zápas poměrně dlouho vyrovnaný – po dvou hodinách hry 0:0 a pozice většinou vyrovnané, po třech hodinách stále 0:0, i když tady už se bohužel naši hráči začali dopouštět zbytečných chyb. Lepší pozice hrubkami zkazili Šimon Londin a Matěj Hrabal, postupně byli přehráni Jindra Jelínek  a Honza Šobáň. A když v dámském souboji Jana Biolková zkazila remízovou koncovku, potvrdily se tentokráte předpoklady pana profesora Ela – 0:5. Ale i přes nulový zisk zaslouží všichni zúčastnění pochvalu, získané zkušenosti se určitě projeví.

Na prvních třech se bojovalo také tvrdě. Standa Sochor lepší pozici pokazil, po šesti hodinách hry podlehl i Martin Sněhota. A tak jediný čestný úspěch zaznamenal Lukáš Vysloužil, který soupeře zaskočil přímočarým útokem.