České šachové vánoce 2014

K vánoční Litomyšli již šestnáct let patří vánoční FIDE turnaj, jehož duší i jediným organizátorem (za pomoci své manželky, která vede turnajový bufet) je nestárnoucí šéf A64 Grygov Jaroslav Fuksík. Ten zvládá jak shánění sponzorů a příspěvků do cenového fondu, tak dovoz šachového materiálu, partiářů, přípravu hrací místnosti, ubytování účastníků až po zajištění silvestrovského programu s občerstvením a po (třeba) vyprošťování uvázlého automobilu turnajového rozhodčího. V pohodě a s úsměvem zvládá zajišťovat tisíc a jednu maličkost a o tom, že se mu daří vytvářet příjemnou atmosféru akce, svědčí i početná účast (letos 74 hráčů) z domova i ciziny. V turnaji hraje i hodně šachistů z blízkého okolí, neboť turnaj je současně přeborem Pardubického kraje ve vážných partiích a Pardubický šachový svaz tento turnaj dotuje speciálním cenovým fondem ve výši 10.000,- Kč.

Turnaj proběhl jako vždy bez jediného zádrhelu, námitková komise neměla žádnou práci. Zdárně se podařilo vyřešit i jedinou kritickou situaci ze Silvestra, kdy se ředitel turnaje s hlavním rozhodčím odebrali čtvrt hodinu před půlnocí do skladu pro láhve sektu, aby si účastníci silvestrovského posezení a bleskového turnaje měli čím připít na oslavu nového roku a společně i se zásobami uvázli ve výtahu. Naštěstí byli přesně ve 23:58 osvobozeni, takže přípitek se ještě o půlnoci stihl, i když oba vysvobození aktéři museli do hrací místnosti běžet kalupem.

Obdivuhodným výkonem start – cíl v turnaji zvítězil ruský mezinárodní mistr Michail Demidov ziskem 8,5 bodu, když jedinou remízu svým soupeřům dovolil až v závěrečném kole. Na druhém místě se umístil frýdecko-místecký Stanislav Jasný (7 bodů) a pomyslný bronz patří Martinu Červenému z Polabin (rovněž 7 bodů), jenž se tak současně stal nejlepším hráčem Pardubického kraje. Podrobné výsledky můžete najít na stránkách turnaje https://www.a64.cz/tournaments/litomysl2014/ nebo na odkazu http://www.chess-results.com/tnr156202.aspx?lan=5&art=1&rd=9&flag=30&wi=821.