Pád do průměru

Ve dnech 1. – 3. 6. 2018 jsme se (už podvacáté!) zúčastnili Mistrovství ČR družstev starších žáků. Těsně před turnajem onemocněla Ema Růžičková, nahradil ji Dan Zrůbek. Naše sestava Matěj Hrabal, Nikola Gregůrková, Martin Vaculík (host), Adam Zrůbek, Adam Kurfürst, Lukáš Bureš a Dan Zrůbek byla nasazena jako 24. ze 70 zúčastněných družstev.

V 1. kole jsme se utkali se „Šachovými draky“ – kombinovaným družstvem hrajícím mimo soutěž, do kterého jsme zapojili i našeho Marka Bouchala. Roli favorita jsme splnili jednoznačným 6:0. Ve druhém kole nás čekal mnohem těžší oříšek – Lokomotiva Brno (která nakonec obsadila 2. příčku!). Pěknou partií s matovým závěrem se blýskl Matěj, remízu přidal Martin, to ale bylo vše.

Ve třetím kole proti Železným Horám jsme byli opět favorité my, což jsme potvrdili 5:1, když zbytečně prohrál jen Adam K. Odměnou bylo střetnutí s 9. nasazeným Unichess Praha. Příjemně překvapil Adam Z. – porazil výrazně silnějšího soupeře, remízu opět přidal Martin, takže opět 1,5:4,5.

V 5. kole nás čekalo Béčko Plzně. Utkání nešťastně zdramatizoval Martin, který prohrál. Zbytek týmu ale zabral, což znamenalo výhru 4:2. V 6. kole jsme opět vyhráli s Bohemians Praha – 4,5:1,5. Po prvním dnu jsme se tak hřáli na pěkném 18. místě, ale bylo jasné, že udržet dobyté pozice nebude jednoduché. V 7. kole jsme bojovali proti VŠTE Č. Budějovice B, což neměl být nepřekonatelný soupeř. Bohužel tentokráte zaváhal Adam Z., Lukáš a nečekaně také Matěj s papírově výrazně slabším soupeřem. Nakonec těsná porážka 2,5:3,5. V 8. kole nás čekaly Říčany B, opět nebyl výkon ideální, remíza 3:3 v tříbodovém systému moc nepomohla. Trest za nevyužité šance přišel v posledním kole – silné Karlovy Vary nám nedaly šanci, vyhrál jen Dan a remizoval Martin. Porážka 1,5:4,5, resp. jediný bod z posledních tří kol znamenal pád až na průměrné 31. místo.

Jak si vedli jednotlivci? Matěj hrál výborně prvních šest kol, pak také klesl do průměru – 5,5/9. Nikola se tentokráte potýkala s časem ještě víc než obyčejně, 4/9 je málo. Hostující Martin splnil to, co jsme čekali – byl oporou 6,5/9. Výborně zahrál Adam Zrůbek – 5/8 vesměs proti silnějším soupeřům je krásný výsledek. Naopak Adam Kurfürst uhrál jen 2,5/7 – chtělo to aspoň o bod víc. Lukáš (přes několikeré upozornění) hrál rychle a zbrkle, což se na republikové úrovni tvrdě trestá – po povinné výhře v 1. kole už přidal jen půl bodu z pěti partií. Dan poctivě sbíral body na poslední šachovnici – 4,5/6 je dobrý výsledek. Drak Marek uhrál 4/9, což není špatné, ale měl výrazně slabší soupeře než ostatní.

Příslibem je, že do turnaje dvojic nejmladšího žactva jsme zapojili hned dvě dvojice, na které bedlivě dohlížela Jana Biolková. Teprve sedmiletí Jan Knápek a Oto Růžička skončili přesně v půlce – 27. z 54 dvojic. Vzhledem k tomu, že stejnou soutěž mohou hrát ještě 2x, jsou příslibem do budoucna. Neztratila se ani děvčata – Lenka Mikešová a Květa Bouchalová také bojovaly vyrovnaně, bohužel zbytečná prohra v posledním kole je odsunula až na 43. místo. Důležitá je ale chuť do hry a snaha trénovat, což jim nechybí, takže obě se mohou výrazně zlepšovat.

Děkuji všem zúčastněným rodičům za pomoc s dopravou a s organizací volného času.