Pohodová výhra

V neděli 22. října 2023 odstartoval další ročník 1. ligy. My jsme cestovali do Brna – Jundrova, abychom se střetli s místními Jezdci. Zatímco my jsme nastoupili v základní sestavě, soupeři nasadili tři náhradníky. Na 2. – 8. šachovnici jsme tak měli elovou převahu, která ale nikde nebyla nijak výrazná.


První bodový zisk v nové sezóně jsem zajistil já (2. šachovnice). Bílými jsem proti drakovi zvolil boční variantu. Soupeř ale reagoval správně a vznikla rovná koncovka. Vzhledem k slibně vyvíjejícím se pozicím na většině šachovnic jsem nabídl remízu, která byla akceptována. Zhruba po dvou hodinách hry přidal další půlku Richard jr. Remíza černými na 1. šachovnici, navíc s naším olympionikem (IM Zwardoněm) je samozřejmě v pořádku. Do remízového přístavu doplula i šarvátka na 7. desce. Libor Zvolánek černými zvolil Ujtelkyho obranu, postupně vyrovnal vyhlídky a soupeřova oběť figury vynutila věčný šach.

Pak jsme ale začali bodovat naplno. Jakub Fuksík (8.) svého soupeře čistě přehrál a soupeřův pokus o komplikace jen urychlil konec. Glanc partii sehrál Milan Žůrek (4.). Pozičně obětoval dámu za věž a krytého volného pěšce na 7. řadě. Soupeř za něj odevzdal druhou věž, pak ale Milanovy figury dominovaly. Velmi pěkně hrál i při své obnovené premiéře v našem dresu Radek Sluka (3.). V zahájení černými vyřešil všechny problémy, pak převzal iniciativu a několika taktickými údery soupeře zničil.

Za rozhodnutého stavu pak remizoval Pepa Obšivač (5.). Pepa v zahájení pozičně obětoval pěšce a jeho kompenzace přetrvala i do vícefigurové koncovky. Poslední dohrával Laďa Vaněk (6.). Ten v zahájení dostal od soupeřky dárek v podobě kvality. Laďa poctivě zjednodušoval hru až se dostal do koncovky s pěšcem víc, kterou určitě mohl vyhrát. Proč se tak nestalo, nevím, neboť jsem odjel dřív a konec partie jsem neviděl.

V každém případě výhra 5,5:2,5 bez jediné prohry je dobrým vykročením do soutěže. Jen tak dál!


Všechny partie ze zápasu k přehrání (výběr partií přes tři tečky v boxu vlevo nad šachovnicí):


Analýza dvou partií z našeho zápasu převzatá z webu Chess.cz, které zde komentoval Jakub Roubalík: