Medaile z Mistrovství Moravy!

Ve dnech 24. – 29. října 2023 se v Koutech n. D. konalo Mistrovství Moravy mládeže. My jsme tentokráte vyslali do boje jen pět statečných, přesto můžeme být s výsledky spokojeni.

Největší radost nám udělal Dan Zrůbek, který hrál kategorii H16. Přestože v ní patřil k mladším, svých soupeřů se vůbec nezalekl. Vyhrál první tři kola, čímž se samozřejmě dostal na nejvyšší stoly. Další dvě kola remizoval a v 6. kole jej čekala nasazená jednička – Matěj Babula ze Starého Města. Ze zahájení vyšel Dan s výbornou pozicí, v divoké pozici ale chyboval a dostal se do velkých problémů. Naštěstí hrubé chyby se dopustil i soupeř a Dan už výhru nepustil. V 7. kole v poklidu černými remizoval a v předposledním kole jej čekal vedoucí hráč turnaje – Buchta z Frýdku-Místku. Dan opět získal výbornou pozici (tentokráte dokonce černými) a po nepřesné hře soupeře mohl pěkně zvítězit. Dan vyhrávající pokračování viděl, ale zahrál na jistotu a přešel do mírně lepší koncovky, kterou nakonec remizoval. Remíza v posledním kole znamenala nejen potvrzení již takřka jistého postupu na MČR, ale díky výsledkům posledního kola i zisk bronzové medaile! Věřím, že i na březnovém Mistrovství ČR má Dan šance na dobrý výsledek.

Danův starší bratr Adam již dětským soutěžím odrostl, a proto se zapojil do open turnaje. Zkušenějších soupeřů se nezalekl a získal velice pěkných 6 bodů, což jej zařadilo na 6. místo.

V kategorii do 14 let nás reprezentovaly Květa Bouchalová a Valentýna Sochorová. Květa odstartovala stejně skvěle jako Dan – 3/3. Po zbytečné prohře ve 4. kole ale znejistěla a v dalších čtyřech kolech třikrát remizovala a ještě jednou mrzutě prohrála. Výhra v posledním kole ji vynesla na 15. místo, mezi děvčaty byla 5. Květa trošku bojovala s nachlazením, což mohlo její výsledek poznamenat. Nicméně poctivá analýza sehraných partií ukáže na co se v dalším tréninku zaměřit, aby Květa zcela využila svých schopností. Valentýna se také bila jako lvice, ale opět si neodpustila pár experimentů v zahájení (orangutan se pro mladou slečnu opravdu nehodí), což ji stálo cenné body. Výhrami v posledních dvou kolech se vytáhla na 5 bodů, což znamenalo lehce nadprůměrný výsledek.

V desítkách byl naším želízkem v ohni Manfred Líbal. Fredy hrál tak dlouhý turnaj poprvé, ale věřili jsme, že zkušenosti z Turnaje přátelství a Podzimního festivalu se projeví. První dvě kola tomu nenasvědčovala. Obě odehrál velice rychle a že druhé vyhrál, bylo především zásluhou soupeřky. Pak ale pochopil, že je třeba se soustředit a partii věnovat dostatek času. V 3. – 7. kole hrál vždy nejméně 2 hodiny a turnajový sál opouštěl jako jeden z posledních své kategorie. Odměnou mu byly 4 výhry a se ziskem 5/7 se hřál v první desítce. Poslední dvě kola bohužel prohrál (také po boji), ale celkové 18. místo při prvním startu určitě není špatné. Důležité je, že našel správný rytmus hry. Pokud k tomu přidá pravidelný trénink, určitě půjde výkonnostně nahoru.

Všichni hráči i jejich rodiče zaslouží poděkování za vzornou reprezentaci našeho klubu!

Výsledky všech kategorií viz https://chess-results.com/tnr832421.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE&turdet=YES