Profesorský výkon

V neděli 17. 11. 2019 jsme se vydali na dlouhou cestu do Karviné, abychom poměřili síly s domácím celkem. Ten ještě nedávno hrál extraligu. V současnosti jeho soupiska nemá extraligové parametry, ale pořád patří k silnějším týmům ve 2. lize.

Proto jsme nic nepodcenili a nastoupili takřka kompletní. I domácím chyběl jen jeden hráč, a tak se dal očekávat tvrdý boj. Jako první skončila partie na 1. šachovnici, kde si domácí IM Petr Poloch připravil ostrou variantu, ovšem s pointou vynutit opakování tahů. Tomu se Richard jr. dost dobře vyhnout nemohl, takže pak měl čas sledovat své spoluhráče. A nutno říci, že tentokráte to nebyla špatná zábava – na většině šachovnicích jsme postupně získali menší či větší převahu. Já (2. š.) jsem se s mladým polským IM spokojil s malou výhodou v koncovce, ta ale byla minimální a stačila jedna nepřesnost, aby se vypařila úplně. Třetí půlku přidal Jakub Fuksík (7.), jenž musel čelit záludnostem skotského gambitu. To se mu podařilo s grácií, ale spotřeboval dost času. Ve výhodné koncovce pak podcenil protihru soupeře a byl donucen spokojit se s věčným šachem.

To vše ale nevadilo, neboť brzy vyhrál Jarda Šobáň (8.), jehož soupeř ani nedokončil vývin a nakonec v prohrané pozici překročil čas. Hodně nejasná byla pozice na 3. šachovnici, ale jako již mnohokráte Pepa Obšivač nezklamal a nakonec se mu podařilo eliminovat tlak soupeře a vynutil remízu, neboť hra na výhru by byla spojena s velkým rizikem. Za stavu 3:2 dohrával Pavel Viták (4.) věžovku s pěšcem víc, Libor Zvolánek (5.) rovnou koncovku a Petr Švancara (6.) totálně vyhranou pozici. Nakonec Pavel a Libor remizovali a Petr vyhrál. Celkově tedy 5:3 bez prohry, skóre mohlo být i vyšší. Potěšily dobré výkony většiny zúčastněných, snad si formu udržíme i do dalších kol.