Působení A64 na Mistrovství Moravy a Slezska 2016

mistrovstvi-moravy-mladeze-2016V kategorii U10 se nám podařil úspěch hned největší, když Tomáš Mohapl se 6,5 body obsadil 3. místo. Tom nezakusil prohry, nicméně mu chybí potřebný zabijácký instinkt. Nabídek remíz bylo neúměrně. Snaha za každou cenu se vyhnout komplikacím a případné chybě vedla k velkým časovým ztrátám, kterými byly odůvodňovány opakující se nabídky smíru  v počátečních  fázích partií. Tomáš preferoval jisté půlbody před zkušenostmi, což na kvalifikačním turnaji je s přimhouřením oka prominutelné, ale v budoucnu se podobnému přístupu musí vyvarovat. Pokud Tomáš zapracuje na větší bojovnosti, psychické odolnosti z nevyhnutelných proher, tak by se neměl ztratit ani na březnovém mistrovství.

Druhým zástupcem v U10 byl debutant Adam Kurfürst. Adamův přístup k vážnému tempu se během turnaje viditelně zlepšoval. Vyjma 8. kola se většinou dokázal vyvarovat vážných chyb a jeho partie trvaly i více než 2,5 hodiny. Výslednými  pěti body si Adam splnil své předturnajové cíle, nicméně pokud chce pomýšlet  příští rok na postup, tak musí pokračovat v tvrdé práci.

V kategorii  U12 Ema Růžičková bojovala do posledního kola o postup mezi chlapci, ovšem ze špatných důvodů se neodhodlala sebrat pěšce a nakonec dokonce se svým slabším soupeřem prohrála. Výsledných 5,5 bodů znamenalo pouze 1. místo mezi děvčaty. Ema dlouhodobě trpí nevyrovnanými výkony, na turnaji dokázala na jedné straně v 5. tahu zapomenout přípravu a na straně druhé nekompromisně rozstřílet sicilskou obranu Vlasty Babuly. Pokud začne převažovat její strana zabijáka, tak se z ní může stát zajímavá šachistka.

V kategorii U14 rovněž do posledního kola o postup bojoval Matěj Hrabal. Nicméně nevyhrál pozici s kvalitou a dvěma pěšci navíc, tudíž se 6 body nepostoupil. Pozice to pravda nebyla vzhledem k protihře černého zcela elementární, ale cest k výhře bylo více.  Matěj začíná šachově dospívat a v šachu logicky uvažovat, nicméně právě zmiňované 9. kolo mu dokázalo, že bez řádné pracovní morálky to nepůjde.

V kategorii U16 jsme zástupců měli zdaleka nejvíce.  Největší ambice měl přespolní Šimon Londin, i úvod 3,5/4 tomu nasvědčoval. Avšak již remíza ve 4. kole s nejvýše nasazeným Martinem Nehybou ukázala zbytečný respekt k Elu 2000+, když se Šimon smířil v lepší koncovce s remízou. Prohra v 5. kole nebyla nikterak tragická, sympatická partie s oboustrannými šancemi. Ovšem 6. kolo – Šimon nejprve nevyužil výhodu ze zahájení a na konci místo opakovaní tahů prohrál. V 7. kole útlum pokračoval a postupové šance skončily. Výsledných 4,5 bodů je velmi špatný výkon.

Dalším účastníkem ve stejné kategorii byla 12letá Nikola Gregůrková, která zažila typickou turnajovou houpačku – výsledkem byly 4 body. Avšak zatímco sraby porážela spolehlivě, silnějším soupeřům přivodila velké množství vrásek. Jmenovitě v prvním kole černými zcela přehrála chlapce, který skončil nakonec na 3. místě. Bohužel Nikola opakovaně otálela s rošádou, což jí nakonec bylo osudným. Ve třetím kole opět přehrála hráče elově výrazně silnějšího, ale s figurou navíc nedokázala najít přesný tah a pozice se jí rozpadla. Podobně jako Ema bude muset i Nikola zapracovat na repertoáru a samostatné práci.

Petr Ondra získal 3,5 bodu, což je slušné, připočteme-li k tomu, že 1,5 z těch bodů bylo v pozici bez dámy. Největší výhrady jsem ovšem vůči jeho výkonu měl v 8. a 9. kole, kdy bezdůvodně přijmul remízu v přivyhraných koncovkách.

Posledním zástupcem v kategorii U16 byla Jana Obšivačová. Jana získala útlé 3 body, jelikož spoustu partií prohrála již v zahájení. Ovšem v zahájeních, na která jsme se připravovali! V horších pozicích bojovala statečně, ale většinou to na výsledku nic neměnilo. Jana začala vážněji trénovat teprve nedávno, snad ji tento turnaj nabudí k další práci, jelikož stát na prohru v 10. tahu není moc sranda.

Ve FIDE openu nás reprezentoval Jáchym Bareš, který se s formou moc nepotkal. Prohrávat s hráči 1600 by opravdu neměl, ať se tváří sebevýhružněji. Celkových 5 bodů je výkon podprůměrný.