Sezóna mládeže začala

Spolu se začátkem nového školního roku se rozběhla i činnost naší mládeže. Jsou to především kroužky – na ZŠ Hálkova (cca 30 začátečníků), na Gymnáziu Hejčín (15 – mix začátečníků i pokročilých) a na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc (necelá dvacítka pokročilých hráčů).

Ve čtvrtek 11. října se konala Olomoucká šachová liga – turnaj s dlouholetou tradicí, určený zejména začátečníkům a mírně pokročilým. Mezi devatenácti účastníky z Olomouce, Horky, Droždína, Bohuňovic a Přerova zvítězil se stoprocentním ziskem pěti bodů Jenda Knápek. Jenda má teprve 7 let, ale už na jaře (jako předškolák) se přesvědčil, že není třeba se bát ani starších hráčů. I další místa obsadili hráči našeho klubu v pořadí Martin Novák, David Klanica a Oto Růžička – všichni se ziskem čtyř bodů. Druhou mezi děvčaty byla celkově devátá Lenka Mikešová. Ale všichni účastníci bojovali statečně, jen někteří příliš rychle, což negativně ovlivnilo jejich výsledek. Ale to bude s přibývajícími zkušenostmi jistě lepší.

Právě zkušenější mládežníci již Olomouckou ligu nehrají – je pro ně organizovaný Dlouhodobý turnaj, který se koná ve stejnou dobu. Ten má několik výhod – hraje se delším tempem, partie se zapisují, takže se mohou rozebrat. Jiná je také konkurence – hrají zde zkušenější hráči (i dospělí), kteří jsou samozřejmě těžšími oříšky. Po dvou kolech vede náš Víťa Musil, i když v první partii měl namále. Z mládežníků se blýskl zejména Radek Mikeš výhrou nad zkušeným panem Vaškem a Adam Zrůbek remízou s jedním z favoritů – panem Novákem z Hranic.

V sobotu 13. října se rozjel také seriál krajských turnajů mládeže – Grand Prix v rapid šachu, kterých se v letošní sezóně uskuteční dokonce sedm. Do vzdáleného Jeseníku se vydalo jen pět našich hráčů a ostudu rozhodně neudělali! V kategorii do deseti let startovali Dan Zrůbek a Lenka Mikešová. Oba získali bronzovou medaili – Lenka mezi děvčaty, Adam v celkovém pořadí. Medaile jsou určitě úspěchem, i když si myslím, že oba mohou atakovat ještě vyšší příčky. Aspoň mají motivaci do dalšího tréninku. V kategorii do dvanácti let patřil k favoritům Adam Zrůbek. Tuto úlohu se mu podařilo naplnit a nebýt zbytečné prohry v posledním kole, mohl být první. Ale i druhé místo je hezké a stříbro se počítá! V kategorii do čtrnácti let skončil Lukáš Bureš osmý a Radek Mikeš desátý. Oba tak víceméně potvrdili své nasazení, ale nepochybuji, že v dalších turnajích to bude lepší. V každém případě celá pětice a samozřejmě také jejich rodiče zaslouží poděkování za reprezentaci našeho klubu.

Foto z turnaje viz https://www.zonerama.com/kamilmikes/Album/4699347?secret=0xFDJ1lf13t6SKfC9f4nc2dbK