Skvělá reprezentace

V červnu skončil dlouhý půst a šachisté se mohli vrátit ke hře naživo, na kterou se těšili dlouhých 8 měsíců. Tak dlouhou vynucenou pauzu nikdo nepamatuje a věřme, že se hned tak opakovat nebude. Ačkoliv jsme s našimi mládežníky poctivě trénovali a v lednu – dubnu pro ně zorganizovali tři poměrně kvalitně obsazené on-line turnaje, nebyli jsme si vůbec jisti, v jaké formě se nacházejí.
Návrat za šachovnice byl poměrně ostrý, neboť jedním z prvních turnajů bylo odložené Mistrovství ČR v Koutech n. D., které se obvykle koná v březnu. Na něm nás reprezentovali 4 hráči – Květa Bouchalová a Lenka Mikešová v kategorii D12, Oto Růžička v H10 a Radek Mikeš v národním open turnaji.
Jak jsme tušili, nejvíce se absence herní praxe podepsala na Otíku Růžičkovi. Otík sice začal výhrou, pak ale následovaly dvě porážky. Faktem je, že v obou partiích hráli soupeři velmi dobře, ale Otík jim přece jen k výhrám trochu dopomohl. Otík je ale bojovník a výhrou ve 4. kole se vrátil na 50%. Největší krize přišla v 5. – 7. kole, kde se mu podařilo vybojovat jen půl bodu. V předposledním kole hrál Otík moc dobře, ale když už se prokombinoval k vynucenému matu, zbytečně se spokojil s věčným šachem. V posledním kole Otík nedal soupeři šanci a zaokrouhlil tak svůj bodový zisk na 4 body, což stačilo na 18. místo z 24 účinkujících. To není na velkou oslavu, ale v devíti letech má Otík vše před sebou a jeho chuť do hry dává velkou šanci, že další výsledky budou opět lepší.

Podobně proplula turnajem i Květa. Porážka v 1.kole s první nasazenou byla omluvitelná i nula ve 2. kole nebyla žádnou tragédií, neboť je Květa dokázala kompenzovat dvěma výhrami v dalších dvou kolech. Mrzutá byla porážka v 5. kole v okresním derby s Valentýnou Sochorovou z Horky. Po remíze v 6. kole přišel blackout v kole 7., kdy Květa zazdila úplně vyhranou partii a zbytečně prohrála. Ale i Květa je velká bojovnice a pěknými výhrami v posledních dvou kolech se dostala na 50%, což znamenalo dělení 10. místa, ale špatné pomocné hodnocení ji odsunulo na 14. místo z 22 zúčastněných. Věřím, že Květa má navíc, velkým příslibem je Květin zodpovědný přístup k partiím – takřka ve všech hrála nadoraz, pěkně využívala čas na rozmyšlenou a celkem pravidelně dohrávala jako jedna z posledních ve své kategorii.

Výborný turnaj sehrála Lenka. Po povinné výhře v 1. kole se jí podařilo v dalším kole zaskočit favorizovanou Buchtovou z Frýdku-Místku a pěkně zvítězit. Ve 3. kole přišla porážka s budoucí vítězkou – Lucii Rybáčkovou z Jihlavy. To ale Lenkou neotřáslo a po výhře ve 4. kole se stále pohybovala na předních stolech. Důležité byly následující dvě partie. Nejprve to v 5. kole v krajském derby se „starou známou“ Beátou Březíkovou z SK Prostějov vypadalo na remízu opakování tahů, pak ale Lenka nastražila nenápadnou léčku, do které soupeřka spadla po hlavě. Pěkný taktický úder partii okamžitě rozhodl a posunul Lenku na 2. stůl proti hlavní favoritce – Amálii Zádrapové ze Vsetína. Ta hrála velice silně a sebevědomě a Lenka stála objektivně špatně. Stačilo ale jediné zaváhání soupeřky a Lenka opět udeřila a senzace byla na světě. A když v 7. kole vyhrála čtvrtou partii v řadě, byla s šesti body ze sedmi partií těsně za vedoucí Rybáčkovou. Chleba se lámal v 8. kole, kde Lenka narazila na další z favoritek – 4. nasazenou Valérii Bartečkovou z Frýdku-Místku. Lenka se černými dostala pod tlak a byla nucena odevzdat pěšce. Po výměně dam se Lenka urputně bránila a soupeřka, která nevěděla, co s pozicí, souhlasila s remízou. Situace se vyvinula tak, že bez ohledu na výsledek poslední partie bylo jasné, že Lenka nemůže obsadit jiné než druhé místo. Motivace tak trochu chyběla a přišla trochu zbytečná prohra. Ta ale vůbec nezkazila dojem z výborně sehraného turnaje, kde Lenka z pozice 11. nasazené poskočila až na vynikající 2. místo a zaslouženě získala stříbrnou medaili. Ano, Lenka měla trochu štěstí (zejména v kritické partii se Zádrapovou), ale jak známo, štěstí přeje připraveným. Lenka bojovala v každé partii nadoraz, nedala soupeřům zadarmo ani políčko, a zkušenosti soupeřek eliminovala zejména pozornou a vytrvalou hrou. Pokud Lenka nepoleví v tréninku, nemusí to být zdaleka její poslední úspěch.

Zahanbit se nenechal ani její brácha Radek v národním openu. Zisk 5/9 a 10. místo nevypadá nijak efektně. Když ale zvážíme, že Radek byl až 25. nasazený, všechny partie sehrál proti papírově silnějším soupeřům a v posledním kole bojoval na 1. stole proti suverénnímu vítězi turnaje, zaslouží si Radkův výsledek velký respekt. Radek má velmi podobný přístup jako Lenka – hraje zodpovědně a vynalézavě a zarputile se rve i se silnějšími soupeři. I on může být velmi dobrý šachista.

Velké poděkování za vzornou reprezentaci zaslouží i dospělý doprovod – pánové Mikeš a Růžička, kteří zajišťovali aktivní a účelné využití volného času a Richard Biolek mladší, který měl na starost veškerou šachovou přípravu.

Výsledky viz http://chess-results.com/tnr566480.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE

Ve stínu vrcholné události proběhl v sobotu 26. 6. 2021 ve Velkých Losinách krajský přebor mládeže v rapid šachu. Vzhledem k menšímu počtu účastníků byly jednotlivé kategorie spojeny v jeden turnaj. To nezabránilo našemu bratrskému duu Zrůbkových v jednoznačném opanování turnaje. První byl tentokráte mladší Dan, jenž v devíti kolech ztratil jen dvě remízy. O jednu víc zaknihoval Adam, což jej odsunulo na místo druhé. Pěkných 5/9 získali Klára Barešová a Jenda Knápek, což znamenalo 12. a 13. místo v celkovém pořadí. Důležité je, že Adam, Dan i Jenda obhájili 1. místo ve svých kategoriích, což znamená postup do MČR v rapidu v září v Praze. Klára při svém prvním startu v oficiálním turnaji získala v D14 stříbro! Všem čtyřem, i jejich rodičům, rovněž děkujeme za výbornou reprezentaci A64.

Výsledky viz http://chess-results.com/tnr567366.aspx?lan=5&art=1