On-line turnaje

Již několik měsíců se (ze známých důvodů) nekonají soutěže, a proto přirozená touha zahrát si vede šachisty na internet, kde je možností hodně. Přiznám se, že neznám všechny servery, kde se šachy hrají, ale faktem je, že denně se sehraje několik miliónů on-line partií.

On-line hraní je jednoduché – pokud máte počítač a stabilní internet, můžete hrát. Můžete hrát z tepla domova, v kterýkoliv čas s hráči opravdu z celé planety, a to bez dalších výdajů. Vadou na kráse je, že drtivá většina hráčů preferuje bleskové partie (hrají se třeba i minutovky), kde často rozhoduje nikoliv šachové myšlení, ale rychlost připojení a zručné ovládání myši. Hodně se hrají i různé rapidy, ale bohužel ani ty nejsou ideálním tréninkem.

Proto jsme se rozhodli, že si uspořádáme turnaj sami a to tempem 30 minut na partii + 20 sekund za tah. To sice pořád není vážné tempo, ale přece jen partie trvají 1,5 hodiny (někdy i více), takže hráči tak dobře potrénují i trpělivost a vytrvalost. Zároveň se dobře stihnou i dvě partie za sebou, takže 8 kol jsme rozložili do čtyř nedělí (17. 1. – 7. 2.).

Kromě našich hráčů jsme k turnaji přizvali děti ze spřátelených oddílů, dále účastníky našeho tradičního tábora v Domašově a pár dospělých příznivců našeho oddílu. Turnaj byl rozdělen do dvou výkonnostních skupin – v silnější skupině startovalo 13 hráčů, 9 z nich byli kandidáti mistra – velice slušná konkurence! O celkovém prvenství rozhodl až minimální rozdíl v pomocném hodnocení. Vítězem se tak stal Sebastian Placer z Českých Budějovic (toho času ve službách Říčan) před naším Jáchymem Barešem, oba získali úctyhodných 7 bodů. Srdnatě bojoval také Pavel Viták (Vsetín), jenž získal jen o bod méně. K favoritům patřil také Ladislav Nagy z QCC České Budějovice, ale špatné hospodaření s časem mu přineslo problémy v každé partii, a tak mohl být rád, že 50% zisk stačil na 4. místo. O půl bodu méně získala trojice hráčů, nejlepší pomocné hodnocení měl Adam Zrůbek, který tak prokázal svůj talent a fakt, že zrychlená tempa mu sedí. Následoval Tomáš Skalický z Říčan a náš odchovanec Igor Alfimov, který studoval a nyní působí v USA. Tři body získala nejlepší žena v turnaji Daniela Nagyová, 2,5 bodu Víťa Musil, Marek Otruba z Říčan a Zdeněk Chval z QCC České Budejovice. Dva body vyválčil Míša Černý, který (stejně jako Víťa) neodehrál všechna kola.

Ve skupině B změřilo své síly dokonce 27 hráčů, převážně z řad mládeže. Palmu vítězství si odnesl Šimon Nesporý ze Zábřehu ziskem 7 bodů. Výborně se prezentovala Laura Čermáková z QCC České Budějovice – 2. místo se 6,5 body. Nás nejvíce potěšil Dan Zrůbek, který nechce zůstat ve stínu staršího bratra, tentokráte mu 6 bodů stačilo na skvělé 3. místo. Čtvrtý byl Petr Novotný z Prostějova s 5,5 body, pátým místem potvrdil své kvality Adam Kurfürst. Statečně bojovala i Lenka Mikešová, která sehrála několik velice pěkných partií a se ziskem 4,5 bodů byla 11. Ostatní naši svěřenci střídali lepší výkony s horšími, někdy byli zbytečně zbrklí.

Turnaj v každém případě splnil svůj účel, kromě zábavy i důležité praktické prověření znalostí a schopností získaných v tréninku. Proto se za stejných podmínek uskuteční druhý turnaj, který bude zahájen v neděli 21. února 2021.