Stoprocentní Áčko

V neděli 26. 3. 2023 jsme se na UP v 11. kole 2. ligy střetli s celkem Jezdci Jundrov B. Ačkoliv už v podstatě o nic nešlo, nastoupily oba týmy v relativně silných sestavách.

Brzy nás dostal do vedení Timofej Bokhnak (5. š.), který již v zahájení získal figuru. To nás samozřejmě pozitivně naladilo a zakousli jsme se do soupeřů i na ostatních šachovnicích. Zatímco Liborovi Zvolánkovi (4.) se zakousnutí úplně nepovedlo a stál podezřele, Richard Biolek ml. (1.), Kuba Vaculík (3.) a Kuba Fuksík (7.) měli velice nadějné pozice. Proto jsme se já (2.) i Petr Švancara (6.) spokojili s remízami, které nás posunuli k celkovému vítězství.

Pak bohužel prohrál Libor a Jakub F. ve vyhrané koncovce zakombinoval tak, že zůstal bez figury. Naštěstí Ríša i Culík spolehlivě vyhráli a za stavu 4:2 jsme čekali, kdo přidá rozhodující půlbod. Jakub měl za figuru dva pěšce a spolu s nepřesně hrajícím soupeřem oživil své vyhlídky. Na 8. desce byl pod tlakem Míša Černý, ale zdálo se, že by dámskou koncovku udržet mohl. Nakonec Kuba studiově zremizoval a Míša nestudiově prohrál.

Těsné vítězství 4,5:3,5 znamenalo 11. výhru v sezóně a potvrzení postupu do vyšší soutěže. Vyhrát všechny zápasy je celkem unikátní počin, který se opravdu neděje často. Nám se to v historii povedlo jedinkrát v sezóně 2001/02, kdy naše Céčko bez ztráty kytičky vyhrálo oblastní přebor (tehdy 4. nejvyšší soutěž). Ale zpět k současnosti – některé zápasy jsme vyhráli jen těsně, ale myslím, že zaslouženě, výrazné štěstí jsme neměli.  Samozřejmě víme, že v 1. lize nás čeká mnohem tvrdší chlebíček, ale myslím, že s mírným posílením bychom v ní mohli hrát důstojnou roli.

K výsledkům jednotlivců – víceméně se dařilo všem, jako zamlada zahrál Libor Zvolánek. S posil se určitě povedl návrat Milana Žůrka, který sice nehrál mnoho, ale pomohl v důležitých zápasech. Dále zaujal ukrajinský mladík Timofej Bokhnak, který má všechny předpoklady výkonnostního růstu. Ale uznání a poděkování zaslouží všichni, kteří se o náš úspěch přičinili.

Tabulka, výsledky a další podrobnosti viz https://www.chess.cz/soutez/2828/