Průměrné výkony na MČR mládeže

Mistrovství ČR mládeže jednotlivců 2023 se konalo ve dnech 11. – 18. března v Teplicích. Náš oddíl reprezentovali tři dívky a dva chlapci. Prodloužili jsme tak skvělou sérii – hráči našeho klubu nechyběli na žádném MČR od roku 1992, tj. 31 let v řadě! Stejnou bilancí se může pochlubit jediný klub v ČR – plně profesionální Beskydská šachová škola!

Ale zpět do současnosti. Všechna naše děvčata startovala v kategorii do 14 let, které se zúčastnil rekordní počet 31 hráček. Věřili jsme, že naše holky se neztratí a zabojují o přední umístění. Nejlépe si vedla Lenka Mikešová – po 6. kole byla na 3. pozici se 4,5 body. V 7. kole podlehla 1. nasazené, přesto měla reálné šance na medaili. Bohužel Lenka vůbec nezvládla poslední partie a po dalších dvou prohrách se propadla na 13. místo. Škoda, ještě výhra v posledním kole by znamenala velice lichotivou 5. příčku. Valentýna Sochorová nakonec získala také 4,5 bodu, pomocné hodnocení ji zařadilo na 16. místo. Valentýna hrála dobrodružné partie a často zachraňovala velmi podezřelé pozice. Až najde svůj repertoár zahájení, může se výrazně zlepšit. Květa Bouchalová hrála velmi nevyrovnaně, dobré výkony střídala s horory na šachovnici. Nakonec získala jen 4 body a skončila 21. Květa, stejně jako Valentýna s Lenkou mají na víc a věřím, že to v dalších turnajích předvedou.

Dan Zrůbek bojoval v H14. Protože ve stejné kategorii loni skočil 10., věřili jsme, že by to letos mohlo být ještě lepší. Dan se také nevyvaroval několika zbytečných chyb, přesto se neustále pohyboval v 1. polovině startovního pole. Nakonec skončil 9., kdyby dotáhl nadějnou pozici posledního kola k výhře, mohlo to dokonce být skvělé 4. místo. Na „kdyby“ se samozřejmě nehraje, ale Dan dokázal, že jeho loňský výsledek nebyl náhodný.

V národním openu nás reprezentoval Adam Zrůbek. Adam byl 1. nasazený, což se mu nakonec nepodařilo obhájit, ale 3. místo není špatným výsledkem.

Letos tedy nad průměr vynikl jen Dan, ale věřím, že v dalších turnajích se i ostatní projeví opět v tom nejlepším světle. Recept je jednoduchý – pořádně trénovat a nevyhýbat se utkáním se silnějšími soupeři.

Všem našim hráčům i jejich doprovázejícím rodičům děkujeme za reprezentaci na této vrcholné akci!