Střídavě oblačno

Pracovní vytíženost i můj dočasně neutěšený zdravotní stav mi nedovolili napsat reportáže z utkání našeho béčka z druhé ligy bezprostředně po jejich skončení, přesto bych nechtěl nikoho ochudit o mé postřehy a alespoň v krátkosti se k těmto utkáním vrátím. V neděli 16. 11. 2014 jsme hráli první zápas doma a hostili jsme družstvo TJ Ostrava „A“.  Ani se mi nechce moc psát jak zápas probíhal, protože to  z naší strany až na výjimky nebylo vůbec podařené vystoupení. Hráli jsme vcelku v silné sestavě, přesto výsledek tomu moc neodpovídal.
Jako první jsem bohužel dohrál já (4. šach.). Černými se mi nepovedlo zahájení a v horší pozici jsem navíc přehlédl úder Sxh7, po kterém bylo prakticky hotovo, zbytek se hrál jen na jednu bránu. Hosté vedou 0-1. Špatný začátek nicméně zbytek pozic vypadal pro nás příznivě, na žádné jsme nestáli hůř, navíc Petr Švancara (5. šach.) měl čistého pěšce více. Pak však Peťa Zatloukal na druhé šachovnici napodobil můj výkon, když v rovné koncovce zabloudil věží mezi pěšce a nebylo úniku 0-2. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech (a po šachovnicích) a do třetice hosté udeřili. Na třetí desce Jirka Navrátil ml. bílými v sicilské se držel svého nekompromisního stylu a chtěl dát soupeři mat, ale v houšti visících figur nezvolil ideální pokračování, soupeř materiál posbíral a útok odrazil, 0-3.
První půlbodík připsal Jirka Navrátil st., černými v Dámském gambitu v zahájení bojoval o vyrovnání a když se mu to podařilo byla zaknihována remíza, 0,5–3,5. Alespoň první vlaštovka věštící případný obrat v zápase, který by mohl nastat, neboť Peťa Švancara měl pořád vyhranou pozici, navíc na osmé hrající Jáchym Bareš získal čistou kvalitu. Bohužel tentokrát nám nebylo přáno, Peťa Švancara dle svých slov si myslel, že se už pozice vyhraje sama a bohužel po taktickém úderu soupeře Jxe4 vznikla pozice příjemnější pro soupeře (počítačem hodnocena jako rovina) a zřejmě pod dojmem nevyužité příležitosti přišla chyba další a slabá 1. řada našeho borce rozhodla o celkové dělbě zápasových bodů, prozatím stav 0,5–4,5.
Na výhře hostů již nic nemohla změnit ani výhra Tomáše Zajíčka na sedmé desce, který hrál s „nejtěžším“ soupeřem v 2. lize, s panem Didim. V zavřené sicilské po výměnách ve středu šachovnice soupeř přehlédl taktiku a bylo hotovo, 1,5 – 4,5. Taktéž na první hrající Pepa Obšívač zaslouží uznání, bílými vystavěl hodně zablokovanou pozici, kterou soupeř možná trošku podcenil, Pepa přeskupil figury zaútočil na slabého pěšce a i když se soupeři podařilo ho vyměnit, vzniklá koncovka byla pro našeho borce hladce vyhraná, 2,5 – 4,5.
Poslední dohrával Jáchym na osmičce s kvalitou více, ovšem soupeřova dvojice střelců ztěžovala uplatnění výhody a dlouho trvalo než se dostal bílému na kobylku a když už mohl hlásit „čtvrtým tahem mat“, rozhodl se z důvodu nedostatku času opakovat tahy. Vzhledem ke stavu zápasu už to bylo jedno. Nakonec tedy přijatelných 3-5.

V neděli 30. 11. 2014 jsme měli šanci napravit nepovedený dojem, jeli jsme (jak jinak) do Ostravy k utkání s dalším silným celkem Slavoj Poruba „B“, naštěstí hosté nastoupili bez prvních dvou hráčů základní sestavy, takže jsem očekával vyrovnaný zápas. Jako první jsem opět skončil já (4. šach.), kdy v přivyhrané pozici jsem se spolehl na původní propočet, nezkontroloval ho a soupeř slavil bod, 0-1 pro domácí. Výmluvou mi může být pouze, že jsem hrál po nemoci a ještě ne stoprocentně fit.
Pak však zabodoval na třetí Jirka Navrátil ml. Zápletky ve střední hře vyřešil lépe než soupeř, stál snad i na výhru, jediným faktorem v jeho neprospěch byl čas. Naštěstí soupeř „trošku“ pomohl v konečné, pravděpodobně remízové pozici:
Diagram1
V pozici na diagramu spáchal sebevraždu tahem 37. Vb7, po kterém následuje Vh5#. Přitom 37.Va8+ Kf7 38.Va7+ Kf6 39.Va6+ Kf5 40.Va5 Ve5 41. a4 by měla být remíza. Místo očekávaného 0-2 pro domácí, je to 1-1. Když pak další bod přidal výborně hrající Petr Zatloukal, který silného soupeře naprosto přehrál, byla situace již veselejší, vedeme 2-1. Na osmé skončila partie Martina Sněhoty zaslouženou dělbou bodu, a tak stav zápasu upravil na 2,5-1,5.
Na páté hrající Petr Švancara měl pozici plnou kombinačních obratů, ve které své šance nevyužili oba hráči, ale přesto jsme věřili v úspěšný konec, zvlášť když jeho soupeř hrál na půlminutě cca od 25. tahu. Přesto (nebo právě proto) se perspektivní pozice změnila na pozici neperspektivní – s pěšcem méně. Naštěstí soupeř vyčerpal i přidaných dalších 30 minut a opět již pod tlakem času souhlasil s výměnami a přechodem do remízové věžovky. Taktéž Jirka Navrátil st. na šesté dlouho držel bílými výhodu, pak však při přechodu do koncovky si nepočínal nejlépe, musel obětovat pěšce, přesto jezdcovku s již redukovaným materiálem dokázal udržet. Z obou dobře vypadajících pozic jsme tedy vytěžili jen bod, pořád ovšem držíme vedení 3,5-2,5.
Kýžený potřebný bod k celkové výhře nakonec přidal Pepa Obšívač na první. V zahájení obětoval pěšce, pak však nezahrál nejpřesněji a kompenzace v jednu chvíli nebyla bůhví jaká. Následně ovšem prokázal, kdo je lepším hráčem, soupeře jasně přehrál a nekompromisně zvýšil na 4,5-2,5. Zvlášť pozice po 44…Sd1! ukazuje bezbrannost soupeře:
Diagram2
Radost se na to dívat.
Jako poslední dohrával benjamínek Tomáš Zajíček (7. š.), který držel pozici s dvěma pěšci méně v dámské koncovce, kde každý měl ještě střelce, ale se silným remízovým charakterem. Soupeř se snažil svého mladšího protivníka utahat, což vedlo v konečném důsledku až ke ztrátě střelce, kde remíza již byla neodvratná. Celkový stav zápasu tak skončil tentokrát pro nás příznivým skóre 5-3.
Výsledkově (i v partiích) tedy střídavě oblačno. Snad situaci dále vylepšíme v příštím duelu doma se Vsetínem.