Tři kola 1. ligy

O víkendu 27. a 28. listopadu 2021 se mělo hrát druhé dvojkolo 1. ligy. Do jeho konání silně zasáhl Covid. Nejprve byl zakázán start neočkovaným hráčům, navíc náš tým zdecimovaly nemoci a karantény. Jednal jsem tedy se soupeři a s funkcionáři šachového svazu o možnosti odložení zápasů. ŠSČR se situace zdála v pořádku a naši žádost moc nepodpořil, nicméně nám povolil odklad, pokud ovšem budou souhlasit soupeři. Družstvo Starého Města prokázalo velkorysost a smysl pro fair play a s odkladem souhlasilo, Vlčnov upřednostnil vidinu lehce získaných bodů.

V neděli 28. 11. jsem tedy nastoupili s šesti náhradníky, z prvních sedmi hráčů se mohl zúčastnit jen Pepa Obšivač. Ten jako jediný měl srovnatelný rating se soupeřem, ostatní měli o 200 – 300 bodů méně. Samozřejmě jsme bojovali a rozhodně jsme nedali soupeři nic zadarmo, ale zkušenosti nakonec převážily, a kromě Pepy si cenné remízy odnesli Jakub Fuksík (2. deska) s IM Sosnou, Jarda Šobáň (4. – myslím, že tak vysoko v 1. lize nikdy nehrál) a Nikola Gregůrková (8. – při svém debutu). Celkově tedy 2:6.

12. prosince jsme jeli do Brna trochu kompletnější, ale přece jen se 4 náhradníky. Naopak soupeř nasadil silnou sestavu a byl jednoznačným favoritem a bohužel se tak i choval, remizovali jen Ríša ml. (1.) s GM Polákem, Jakub Vaculík (3., černými, premiéra v našem dresu i 1. lize), který měl dokonce vyhranou pozici a Jarda Šobáň (6.). Blízko remízy byl Pepa Obšivač (2.) proti silnému IM Kočiščákovi, ale stačilo jedno špatné rozhodnutí a už se vezl. Celkově tedy 6,5:1,5 pro domácí.

Dvě vysoké porážky nepotěšily a vzaly nám kus sebevědomí. K dohrávce 3. kola jsme nastoupili v neděli 9. ledna 2022 celkem kompletní s odhodláním konečně uhrát nějaké body. Soupeř nastoupil v silné sestavě (poprvé nasadil i GM Babulu) a opět byl mírným favoritem, elové rozdíly tentokráte byly ale malé. Já jsem hrál na 2. šachovnici po tříměsíční pauze a když se mi podařilo černými vyrovnat, nabídl jsem IM Kaňovskému remízu. Ten ji odmítl, ale již po dvou tazích se mu pozice přestala líbit a sám ji nabídl. Možná jsem stál malinko lépe, ale remíza černými se silným soupeřem není špatným počinem. Druhou půlku přidal Libor Zvolánek (5.). I on stál trošku líp, ale také preferoval vrabce v hrsti. Pak se na nás usmálo štěstí, když Laďa Vaněk (4.) černými v poněkud podezřelé pozici aktivní hrou spojenou s oběťmi materiálu soupeře krásně přehrál a zajistil nám vedení. I na ostatních šachovnicích jsme měli vcelku perspektivní pozice, problémem byla jen časová tíseň na 1. desce. Ve čtvrté hodině hry přidal další remízu Jakub Fuksík (6.) a vedli jsme 2,5:1,5. Bohužel časovky na posledních dvou deskách jsme nezvládli a minimálně rovnou pozici prohrála Nikola Gregůrková (8.) a po ní i Jarda Šobáň (7.). Stav se tedy otočil a prohrávali jsme 2,5:3,5. Časovka na 1. šachovnici byla opravdu dobrodružná – GM Babula se nechtěl smířit s rovnou pozicí a obětoval jezdce. Oběť nebyla 100% korektní, ale nacházet správné tahy s necelou minutou na hodinách není jednoduché. Ríšovi se to dlouho dařilo, až zaváhání v 39. tahu vrátilo partii do křehké rovnováhy. Nakonec soupeři opakovali tahy, počítače tvrdí, že šance měl spíše černý, ale remíza byla asi spravedlivá. Za stavu 3:4 bojoval o vyrovnání Pepa Obšivač (jako už mnohokráte v našem dresu). Pepa zvolil již v zahájení agresivní variantu a obětoval kvalitu a měl silný tlak. Soupeř se ale dlouho bránil dobře a dopracoval se až do remízové koncovky. Pepa se i s minimem materiálu a času na hodinách snažil dokázat převahu dvojice střelců, a nakonec soupeř pomohl, když své figury postavil mimořádně nešťastně. Pepa tak kombinoval postup svého posledního pěšce s matovým útokem na krále na opačné straně šachovnice, což nakonec vedlo k zisku figury a kýženému vyrovnání!

Tři zápasy nám tedy přinesly jen jediný bod a špatné skóre, ale vyzkoušeli jsme nové (i staronové!) hráče a ukázalo se, že Nikola a Daniel Jařab nejsou výkonnostně daleko od toho, aby mohli 1. ligu hrát, což je velice pozitivní zjištění. Také jsem rád, že slušnost a fair play ještě existují a znovu děkuji Starému Městu za možnost dohrávky.

V tabulce jsme na nelichotivém předposledním místě, ale více než půlka soutěže je před námi a šance na vylepšení určitě máme!

Průběžné pořadí viz https://chess-results.com/tnr571989.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES