Tvrdé boje na univerzitě

V neděli 23. února 2020 jsme se ve 2. lize F střetli doma s Orlovou B. Byli jsme papírovými favority, ale situace nebyla tak jednoznačná, neboť já jsem nastoupil silně nachlazen a Richard jr. s Pepou Obšivačem obětavě podpořili družstvo po těžkém týdenním turnaji v Praze. Já jsem byl tentokráte opravdu rád, že jsem narazil na smířlivého soupeře, který se nebránil remíze již v zahájení. Na ostatních deskách se urputně bojovalo a po třech hodinách nebylo nic jisté, i když některé pozice vypadaly pro nás nadějně.

Druhý půlbod přidal Libor Zvolánek (5.), jenž sice soupeře velice hezky přehrál, v realizaci ale nebyl dostatečně tvrdý a když se pozice vyrovnala, nebyl důvod pozici lámat. Důležitý byl souboj na 6. desce. Jakub Fuksík (6.) stál černými pasivněji, ale jeho pozice byla dostatečně pevná i pružná. I proto jsem mu dovolil odmítnout remízu. Za bojovnost byl Jakub odměněn hrubou chybou soupeře, a tak jsme vedli 2:1.

S nastávající časovkou na 1. šachovnici se Richard jr. rozhodl situaci přiostřit a přejít do dvojsečné pozice s dámami a různobarevnými střelci. Soupeř nepokračoval nejpřesněji (což nebylo vůbec jednoduché), a proto jsme šli do vedení 3:1. V tuto chvíli již nevadilo, že Pepa v závěru partie trochu polevil a umožnil soupeřovi záchranu v koncovce. Za stavu 3,5:1,5 zdramatizoval zápas Jarda Šobáň (7.). Jarda sehrál velice hezkou partii a získal vyhranou koncovku. V závěrečné časovce ale nepostupoval přesně, pak se ještě přehmátl a rázem stál na prohru. Soupeř si naštěstí neuvědomil, že by mohl partii i vyhrát a spokojil se s remízou.

Bylo to tedy 4:2 a Jáchym Bareš (8.) bránil horší koncovku a Pavel Viták (4.) stál přivyhraně. Nakonec oba remizovali a stanovili tak konečný stav 5:3.

Výsledky viz
https://www.chess.cz/soutez/2422

Ve vedlejší místnosti bojovalo naše Céčko se Skaličkou B. Ta přijela takřka komplet, my jsme tentokráte několik hráčů vynechali, a kromě Víti Musila postavili 7 talentovaných mládežníků. Na 2. – 8. šachovnici měli soupeři výraznou elovou převahu, ale my jsme se nenechali zastrašit. Jako první skončil (po dvou hodinách) Adam Zrůbek (4.), který se přizpůsobil svižné hře soupeře. Přesto odehrál slušnou partii, a kdyby si více pohlídal závěr, mohl vyhrát. Ani remíza není špatná. Hůře se dařilo Radku Mikešovi (6.) a Otíkovi Růžičkovi (8.). Oba v podstatě nepřežili zahájení a přes veškerou bojovnost museli kapitulovat. A když se ve třetí hodině hry hrubě zmýlil i Adam Kurfürst (5.), bylo o výsledku zápasu rozhodnuto. Pak remizoval Víťa Musil (1.). Víťa stál trochu lépe, ale stačila jedna nepřesnost a výhoda se rozplynula. Podobně probíhala i partie Dana Zrůbka (7.). Ten se výrazně staršího a zkušenějšího soupeře nezalekl a celou partii si udržoval převahu. Nakonec to na výhru nestačilo, ale pěkný výkon! Poslední dohrávali Ema Růžičková (2.) a Míša Černý (3.). Oba se vzepřeli roli outsiderů a i po časovkách měli sympatické pozice. Nakonec bohužel Ema chybovala a prohrála. Míša byl za velice houževnatý výkon odměněn ziskem celého bodu – s hráčem 1900 – to se cení! Nakonec tedy 2,5:5,5, ovšem dojem ze zápasu je jednoznačně kladný.

Výsledky viz
https://www.chess.cz/soutez/2451