Tři body z Frýdku

V neděli 9.2.2020 jsme cestovali na sever Moravy, kde nás ve Frýdku-Místku čekal důležitý zápas v boji o průběžné 2. místo v tabulce. Papírově jsme sice byli mírnými favority, ale věděli jsme, že proti domácímu mladému týmu nás nečeká lehké utkání.

Zápas se od začátku vyvíjel nadějně, většina pozic vypadala velmi optimisticky. Jako první jsem skončil já na 7. šachovnici, kde mě soupeř v zahájení překvapil málo používaným pokračováním a zatlačil mě do defenzivy. Jelikož ale neviděl, jak aktivní pozici dále zlepšovat, rozhodnul se nabídnout remízu, kterou jsem po dvou předchozích nulách rád přijal. Krátce na to jsme šli do vedení, když na 4. desce Pavel využil sebevražedného otevření centra ze strany soupeře. Během pár tahů naskákal svými figurami na oslabená černá pole, získal kvalitu a bezpečně ji v koncovce zužitkoval.

Ríša na jedničce rozehrál partii trochu netradičně a hledal cesty, kde svého mladého soupeře strategicky přehrát. Bílý však ani jednou během partie nešlápnul vedle a ubránil se i závěrečnému vniknutí jezdce a dámy hluboko do své pozice. Nakonec tedy remíza. Na druhé šachovnici postavil bílými Ríša starší velmi sympatickou aktivní pozici, ve které jsem věřil, že svého soupeře postupně udolá. Přehlédnul však nebezpečnou možnost otevření h-sloupce a rychlý převod těžkých figur soupeře na uvolněný sloupec. Soupeř v nebezpečně vypadajícím útoku nenašel nejpřesnější pokračování a nezbylo mu než partii zakončit věčným šachem.

Velmi pěknou partii sehrál na osmičce Jáchym. Partie byla od začátku až do konce jen na jednu branku a skončila po 25 tazích zaslouženým vítězstvím. Po 5 partiích jsme tak vedli 3,5-1,5 a ve zbývajících třech partiích to vypadalo na zisk minimálně 2 bodů. Petr bílými pěkně rozebral vratké postavení soupeře a získal rozhodující výhodu. Nedokázal však dlouho udělat pověstný poslední krok, kterým by dorazil slabého černého krále. Černý toho dokázal využít a nenápadným postupem a-pěšce do dámy srovnal materiál i hodnocení pozice. Psychologická výhoda se rázem překlopila na stranu soupeře, což vyústilo v rozhodující chybu bílého, která znamenala otočení výsledku partie o 180 stupňů.

Na páté šachovnici tahal po zahájení za kratší konec Libor. Přišel o pěšce, v pozici bez dam měl navíc pasivnější figury a byl zatlačen do hluboké defenzivy. Při výměně lehkých figur však soupeř chyboval a umožnil černému vyrovnat hru. Krátce před časovou kontrolou však Libor chyboval a nabídnutou šanci si již soupeř nenechal vzít. Zachráncem našeho nakonec nejtěsnějšího vítězství se nakonec stal na třetí desce hrající Pepa. Vyrovnanou koncovku zahrál pozičně výrazně lépe než jeho soupeř, získal výhodu pěšce a vzniklou věžovku zkušeně dotáhnul do vítězného konce.

Výsledek 4,5-3,5 nás vrátil zpět na druhé místo tabulky za zatím suverénní Třinec. Za dva týdny nás čeká doma Orlová, kde musíme vítězství z Frýdku potvrdit.