Urputné boje v dorostenecké lize

Ve dnech 23. -24. 4.2016 byla odehrána poslední čtyři kola v dorostenecké lize. Bohužel stejně jako v předchozích zápasech jsme nastoupili dost nekompletní a usnadnili tak našim soupeřům jejich úlohu. V osmém kole jsme se střetli se suverénem soutěže – Hošťálkovou. Valaši byli jednoznačnými favority, srovnatelné ELO se svým protivníkem měl jen Šimon Londin na první šachovnici. Nutno říci, že právě jemu se partie vůbec nepovedla a bod svému soupeři doslova odevzdal. Ostatní bojovali o poznání lépe. Tomáš Mohapl dokonce po chybě soupeře získal figuru, v koncovce se ale také několikrát zmýlil a prohrál. Poměrně vyrovnané partie hráli Honza Šobáň a Nikola Gregůrková, nakonec ale výrazně zkušenějším soupeřům podlehli. Rovněž Ema Růžičková a Betty Kamarádová se za svůj výkon stydět nemusí, ale výsledek byl nakonec hrozivý – 0:6.

I v sobotu odpoledne jsme byli outsidery. Navíc poměrně brzy prohrála Betynka a bohužel opět i Šimon. Zápas mohli zdramatizovat Tomáš s Nikolou. Tomáš v zahájení soupeře přehrál, dokonce získal figuru. Pak se ale nechal strhnout k rychlé hře a v koncovce byl rád za remízu, soupeřovi pěšci byli opravdu hodně nebezpeční. Ještě hůř se vedlo Nikole – ze zahájení měla rozhodující poziční převahu, pak ale stačila chvilka nepozornosti, ztráta figury a marný odpor. Za rozhodnutého stavu vybojovala cennou remízu Ema Růžičková. Poslední dohrával Honza Šobáň. Proti staršímu a výrazně elově silnějšímu protivníkovi dlouho držel naprosto vyrovnanou pozici, až v závěrečné blicce pochybil ve věžovce a prohrál. Celkově tedy 1:5 a propad na předposlední místo.

V neděli jsme nastoupili přece jen silnější – zapojili se Jindra Jelínek a Jana Obšivačová, Šimona na první vystřídal další host David Kovařík. V desátém kole nás čekalo mladé, ale papírově opět silnější družstvo Frýdku-Místku C. Začátek zápasu se moc nepovedl – Jana už v osmém tahu ztrácí figuru a za chvíli prohrává. Naštěstí lépe se tentokráte vyspala Nikola a po pěkném výkonu vyrovnává na 1:1. Do vedení nás dostala Ema, jenž ukázkově využila chyb soupeře. Další bod přidává Jindra Jelínek, který svého soupeře poučně přehrál. I poslední dvě partie jsou pro nás výhodné. Zápasovou výhru nám zajistil David, který v koncovce dámy proti dvěma věžím vynutil věčný šach. V závěrečné partii Honza trpělivě uplatní figuru navíc a vyhráváme tak 4,5:1,5.

Před posledním kolem jsme tedy na poslední nesestupové pozici, jistotu záchrany nám dává naše remíza nebo neprohra Lokomotivy Brno B s Ostravou. Na cizí pomoc se moc spoléhat nemůžeme, zvlášť když Ostrava brzy vede 2:0. Rovněž náš zápas se nevyvíjí dobře – relativně brzy prohrávají David a Honza. Poté sice snižuje Nikola, ale soupeř Emy je nemilosrdný a zvyšuje na 3:1 pro Frýdek B. Potřebujeme tedy vyhrát poslední dvě partie a šanci máme – Jana má převahu, navíc její soupeřka má velkou časovku. Dobře stojí i Jindra, v kritické chvíli ale zahazuje šanci stát se hrdinou (viz partiová ukázka). Nakonec i Jana jen remizuje a prohráváme 2:4. Bohužel Brno též prohrává 2:4 a my tak padáme na 10. (sestupovou) příčku. Za výkon v posledních čtyřech kolech se stydět nemusíme – všichni bojovali nadoraz a i jen jednou zápasové vítězství je úspěchem a při troše štěstí na záchranu mohlo stačit.

Příčinu celkového neúspěchu je třeba hledat jinde – v nastupování zkušenějších hráčů – pravidelně nastupovali jen naši hosté na první šachovnici a Jindra Jelínek na druhé. Matěj Hrabal odehrál méně než polovinu zápasů a Milan Skula dokonce nenastoupil ani jednou! To vedlo k tomu, že všichni ostatní hráli o 1-2 šachovnici výše než měli a jejich bodový zisk se pohyboval mezi 20 – 40%. Nutno ale říci, že většinu partií sehráli zodpovědně a získali neocenitelné zkušenosti ve vážných partiích. Návrat do 1. ligy můžeme vybojovat už v sobotu 4.6. v Horce n.M.!

Stránka soutěže na webu ŠSČR

Propozice turnaje družstev v Horce n. M. 4.6.2016

dliga20160424-a64-fmc dliga20160424-david dliga20160424-jindradliga20160424-ema dliga20160424-honza dliga20160424-jana-niki