Úspěšný start v novém roce

V neděli proběhlo již páté kolo krajského přeboru družstev, kdy naše B-éčko hostilo družstvo z Přemyslovic. Vzhledem k tomu, že v souběžně hraném utkání 1. ligy (A 64 Grygov – BŠŠ Frýdek-Místek 5,5:2,5 – viz níže) nastoupilo naše družstvo v základní sestavě, mohli jsme i my nasadit naše nejlepší borce. Nakonec přišli i nějaké omluvenky, ale tentokrát jich nebylo tolik jako obvykle, a byly většinou z řad náhradníků, takže sestava vzbuzovala optimismus a věřil jsem ve tři zápasové body.

Jako první dohrál Ivo Škvír hrající na osmé černými s p. Šubrtem. Ze začátku se mi jeho pozice líbila, pak jsem však k jeho pozici přišel a vidím dva pěšce méně … ale zřejmě jsem zapomněl počítat také figury (!!), protože bylo za chvíli hotovo. Nevím jak, ale vedeme 1-0.

Jinak to vypadalo na vyrovnaný zápas. Na jedničce Pepa Zedník s Petrem Matouškem bílými ze zahájení nic nezískal, spíše mi připadalo, že aktivnější je černý. Na druhé Libor Zvolánek s Jiřím Zapletalem stál černými v Philidorově obraně trochu pasivně. Já na třetí proti Petru Kašparovskému jsem bílými v anglické získal malé plus, ale nic zázračného. Na čtvrté Petr Švancara proti p. Hájkovi černými v zavřené sicilské stál vyrovnaně, totéž na šesté Víťa Musil proti p. Trávníčkovi (ale sicilská se nehrála) a na sedmé Lukáš Vysloužil bílými proti Ladislavovi Pruckovi ve španělské ještě zkoušeli vzájemnou znalost teorie.

Jedině na páté Petr Slovák v partii proti p. Vejmolovi vypadal, že bude rychle skórovat. Hrál se nějaký dámský gambit, kde bílý agresivně zaútočil na Pd5, kterého také získal, ale pak se to nějak zamotalo a po chvíli vidím, že je bez figury a s prohranou pozicí. Naštěstí i s redukovaným materiálem dokázal vytvořit protihru a (zřejmě) díky velkému přispění soupeře se mu podařilo výsledek partie zvrátit. 2-0 pro domácí.

Mezitím dohrál také Petr Švancara. Jeho soupeř se trochu zbláznil a obětoval figuru za dva pěšce a o pár tahů ztratil již bez náhradu figuru druhou, což vedlo ke kapitulaci (3-0) a začalo to vypadat na celkem jednoznačný zápas, zvlášť když na jedničce výborně hrající Pepa si vytvořil značnou protihru na dámském křídle, obětoval kvalitu za vzdáleného pěšce, jenž šel až do Berlína (4-0).

V mé partii se začaly dít věci v blížící se časové tísni. V pozici plné figur si černý chtěl zaútočit a obětoval figuru za dva pěšce a později získal ještě jednoho, ale na druhou stranu musel vyměnit dámy. Trochu jsem se strachoval, aby mi nějaký pěšec zbyl, ale soupeř byl v kombinační náladě a tak vznikla netradiční pozice (viz diagram bílý: Kg3, Vc2, Se3, Se2, Jb3, Pe4, h3; černý: Kg7, Vc7, Vd8, Pb4, c3, e7, f7, g6, h7; pozice po 37.Se3), kdy jsem měl tři figury za věž a čtyři pěšce. Materiálně to tedy bylo celkem vyrovnané, ale věřil jsem, že pěšáky postupně posbírám. Soupeř však s posledními sekundami na hodinách v pozici na diagramu, zahrál chybné 38… e5 a ztratil po 38. …. Sb6 kvalitu a partii vzdal. Sám jsem pak doma zkoušel konečnou pozici (bez ztráty kvality, např. po 38. Va8 s úmyslem Va3) hrát proti počítači a až cca o třicet pět tahů později (tj. asi v 75. tahu) jsem dotlačil počítač k pozici, kde už to bylo snadné (= jen posbírat pár zbývajících pěšců), takže bych se ještě nadřel … Sami můžete posoudit, postavte pozici na diagramu a zkuste hrát, navíc si musíte být jisti, že umíte dát mat střelcem a koněm.

Vedeme 5-0, zápas je tedy rozhodnut, jen je otázka, jaké bude konečné skóre. Libor černými na druhé šachovnici stál většinu partie hodně podezřele, a když se zdálo, že už by mohl sahat po remíze, soupeř ho taktickým obratem dorazil a snížil na 5-1. Na sedmé Lukáš došel do věžové koncovky, které by měly být remízové, ovšem tady remíza nebyla a p. Prucek využil aktivnějšího krále k postupu pěšce na pole proměny (5-2). Poslední dohrával Víťa. Ze začátku stál tak nějak normálně, pak ho však soupeř začal tlačit, ovšem trpělivá obrana slavila úspěch. Víťa získal pěšce, později další dva, ale koncovka nebyla lehká a přítomnost nestejnobarevných střelců dávala soupeři naději. Nakonec se Víťovi dovézt partii k vítězství nepodařilo a soupeř vyvzdoroval půl bodu.

Takže celkově pohodové vítězství 5,5 – 2,5 a úspěšný start v novém roce. Škoda, že nenastupujeme v takové sestavě častěji, určitě bychom hráli na špici. Bohužel se tak stalo zatím poprvé v sezóně, ale doufám, že ne naposled, a že ještě nějakého favorita na postup do druhé ligy potrápíme (pardon, chtěl jsem napsat „porazíme“).

Jaroslav Šobáň

 

Jak je již zmíněno výše, podařilo se nám na první kolo v novém roce nasadit základní sestavu, naopak soupeř – Frýdek – Místek B – nastoupil oslaben, a proto jsme byli v zápase favority. Ovšem výkonnostní rozdíly na jednotlivých šachovnicích nebyly tak velké, navíc soupeř nasadil (z výjimkou prvních dvou desek) samou talentovanou omladinu, která může být nebezpečná.

Partie se nevyvíjely špatně, bílými jsme vesměs tlačili, naopak černými to vypadalo na pohodu. Bohužel jako první skončil Marek Malý (6. š.), který se nejspíš spletl už v zahájení a dostal se pod silný útok. Když už se zdálo, že vše přežil, přišla chyba a soupeři vedli.

Vyrovnat se podařilo mně (3.). Soupeř evidentně neměl svůj den, zahájení černými nepostavil nejlépe, vytvořil si izolovaného pěšce, za kterého neměl potřebnou kompenzaci v podobě aktivity figur. Po několika výměnách jsme se dostali do koncovky, která již byla na pokraji výhry. Soupeř i nadále nepokračoval dobře a brzy byl konec.

Pak přidal remízu Dejf (2.). Dejf černými hladce vyrovnal hru, dokonce se mi zdálo, že by mohl získat iniciativu, ale nakonec vše skončilo jednoznačně remízovou koncovkou. Vedení na naši stranu získal Richard junior (1.). Jeho soupeř IM Vesselovskij si nevybral příliš perspektivní variantu sicilské a brzy se dostal pod silný tlak a ani jeho vyhlášené obranné schopnosti mu nepomohly.

Vedeme tedy 2,5:1,5 a i ostatní partie nevypadají špatně. Petr Zatloukal (8.) si svou partii i pohled na mladou soupeřku užíval. V Caro – Kannu černými v pohodě vyrovnal, dokonce se dostal k minoritnímu útoku na dámském křídle. Soupeřka se ale bránila docela dobře a vzhledem k tomu, že se další body rýsovaly jinde, Petr nabídl remízu. Kapitán soupeře nejprve přikázal hrát dále, ale když jeho hráčka ani po dvaceti minutách nepotáhla, tak svůj názor změnil a remíza byla přijata.

Radek Sluka (5.) sehrál další ze svých epických partií. Zahájení vypadalo poklidně – výměnná španělská. Pak ale Radek zvolil velkou rošádu a spustil útok na královském křídle. I jeho soupeřka ráda útočí, a proto měla partie ten správný říz. Tvrdý boj ale lépe zvládl náš borec, a když partie přešla do koncovky s dvěma figurami navíc pro nás, soupeřka kapitulovala.

Stav byl 4:2 a bylo v podstatě rozhodnuto, neboť Jakub Fuksík (7.) měl zdrcující poziční převahu. Při neustálém odrážení hrozeb přehlédl soupeř (v časové tísni) jednotahový mat a bylo to.

Borcem nakonec byl Pepa Obšivač (5.). Pepa černými v zahájení zahrál jeden neopatrný tah a stál hůře. Před první časovkou se mu podařilo úspěšně otevřít hru a vyrovnat. To ho namlsalo natolik, že se pokusil hrát na výhru. Bohužel s nedostatkem času něco přehlédl a po časovce zbyly z pozice spíše trosky. Pepa se ale houževnatě bránil, dovedl soupeře až na půlminutu a ten se nakonec spletl a dovolil Pepovi vysmeknout se do remízy.

Nakonec tedy slušných 5,5:2,5 a pěkné průběžné 2. místo. Nesmíme ale zpychnout a i k příštímu utkání nastoupit co nejkompletněji a co nejlépe připraveni!

Přikládáme všechny partie zápasu 1. ligy, pěknou výhru Pepy Zedníka a kritickou pozici z partie Jardy Šobáně popisovanou v článku.

Richard Biolek