Vydřené body

V neděli 16. 10. 2016 jsme zajížděli k prvnímu zápasu nového ročníku 1. ligy – východ do Kroměříže.

Proti tomuto celku se nám v uplynulých letech moc nedařilo, navíc jsme byli oslabeni o Radka Sluku a Marka Malého. Proto jsme kvitovali, že ani soupeři nenastoupili kompletní – chyběl jim GM Krejčí a slovenský IM Lanč.

První dvě hodiny se celkem nic nedělo, pak jako první skončil Petr Švancara (8. šachovnice). Petr bílými získal v Pircově obraně jen minimální převahu, kterou soupeř postupně eliminoval a převedl hru do rovné koncovky = remíza. Druhou půlku přidal Dejf Kaňovský (2.). Jeho partie s IM Pastirčákem byla o dost živější, ale zdálo se mi, že ani zde nebyla rovnováha výrazněji narušena.

Pak přišly horší zprávy. Jarda Šobáň (7.) svou oblíbenou Aljechinku tentokráte nezvládl moc dobře a jeho pozice se stále zhoršovala až do prohrané koncovky. Rovněž Richard junior (1.) stál dost špatně a nezdálo se, že by ho chtěl soupeř omilostnit.

Přesto nebyla naše situace beznadějná, neboť na zbývajících šachovnicích jsme stáli lépe. Výborně se dnes předvedl Jakub Fuksík (5.), který sehrál černými španělskou jako Karpov  v nejlepších letech a nedal svému soupeři šanci a vyrovnal tak na 2:2 (po Jardově kapitulaci). Pepa Obšivač (4.) měl poněkud problémy s časem. Když ale převedl partii do koncovky, kde soupeři uzmul kvalitu, bylo vymalováno. Tím ovšem opět jen vyrovnával, neboť partie na jedničce mezitím skončila dle předpokladů.

Hrdinou zápasu se mohl stát Petr Zatloukal (6.), který bílými pěkně rozvrátil skandinávskou nebezpečného Tomáše Cagašíka. Při realizaci převahy nebyl ale dostatečně precizní a koncovka se už vyhrát nedala.

Za stavu 3,5:3,5 jsem dohrával já (3.). Postupně jsem černými získával převahu. Také jsem sice nebyl úplně přesný, ale v první časovce přešla hra do dámské koncovky, která byla pro mě vyhraná, což se mi podařilo dokázat.

Nakonec tedy těsné, ale myslím, že zasloužené vítězství.

Výběr z partií bude uveden v následujícím článku.