Výhra a remíza ve 2. lize

V neděli 27. 1. jsme se na UP střetli v derby s SK Prostějov. V utkání jsme byli favority, ale soupeři nám rozhodně nedali nic zdarma. Jako první skončila partie na 8. šachovnici. Víťa Musil sice nejprve píšící legendě prostějovského šachu remízu odmítl, ale když partie přešla do tupé koncovky různobarevných střelců, nemohla skončit jinak. Pak nás dostal do vedení Libor Zvolánek (5.), který využil několika chyb soupeře a dokonce ho zmatoval. Další výhru přidal Jakub Fuksík (6.), jenž se černými v dámském gambitu orientoval výrazně lépe než soupeř. V tento okamžik, když se navíc blížily časovky, nebyl důvod, aby nabídku remízy odmítli Pepa Obšivač (2.) a Jarda Šobáň (7.). Oba stáli v průběhu partie lépe, ale v konečných pozicích už byly remízy spravedlivé.

Za stavu 3,5:1,5 se dohrávaly tři partie – Radek Sluka (3.) měl lepší koncovku, já (1.) horší a Nataša Richterová (4.) stála také spíše hůře, i když pozice byla dosti nejasná. Nečekané rozuzlení přinesla partie Nataši – soupeř nestihl provést 40. tah a překročil čas. Pak vyhrál i Radek a já jsem nakonec proti papírově slabšímu, ale toho dne velmi dobře hrajícímu soupeři remízu udržel. Výsledek 6:2 je možná pro soupeře trošku krutý, ale k zápasovým bodům měl daleko.

V neděli 10. 2. jsme jeli do Prušánek (u Hodonína), kde nás čekal náročnější souboj, navíc jsme byli oslabeni neúčastí Pepy, Nataši a Libora. Zhruba po dvou hodinách jsme na některých šachovnicích začali získávat iniciativu, ale náš optimismus ochladl, když si Jakub Fuksík (4.) nechal dát vidličku. Můj soupeř pojal skotskou trochu podezřele, takže kolem 10. tahu už jsem stál černými lépe. Pozice ale byla dosti komplikovaná a nepodařilo se mi výhodu udržet, a proto jsem (částečně i kvůli horšímu času) souhlasil s remízou. K přijetí remízy vedlo i to, že na 2. a 3. se nám začaly rýsovat výhry. Když pak na 7. desce Víťa černými nasadil taktický úder, po němž se soupeř okamžitě vzdal, vypadalo vše růžově. Pak ale ve vyrovnané pozici zaváhal Petr Švancara (5.) a dovolil soupeři rozvinout útok, proti kterému nebylo obrany. Domácí tak opět vedli. Pak ale precizní hrou uplatnili svou převahu nejprve Petr Matoušek (3.) i Radek Sluka (2.) a vedli jsme my. V časovkách Jarda Šobáň (6.) získal pěšce a Nikola Gregůrková (8.) naopak ztratila. Přes veškerou bojovnost a vynalézavost Nikola pozici neudržela, a když Jarda svou materiální převahu neuplatnil, bylo to 4:4. Myslím, že jsme měli k zápasové výhře blízko, navíc remíza je v trojbodovém systému velkou ztrátou. Je třeba ale uznat i kvality soupeřů, rozhodně se rvali na každé šachovnici. V průběžném pořadí jsme klesli na 2. příčku, a pokud chceme pomýšlet na vítězství v soutěži, moc ztrát už si dovolit nemůžeme.