Výhra nakonec, aneb do druhé ligy se vztyčenou hlavou

V neděli 10. dubna 2016 jsme nastoupili k poslednímu kolu 1. ligy východ – doma proti Ostravě. Naše situace před posledním kolem nebyla veselá – byli jsme na sestupové příčce, takže jsme museli vyhrát a doufat. Nastoupili jsme takřka kompletní, soupeři také využili jen jediného náhradníka.

Cestu za nadějí začal Radek Sluka (4.šachovnice), který cca po hodině a půl hry remizoval černými s naším bývalým kolegou Petrem Růžičkou. Na ostatních šachovnicích se tvrdě bojovalo. Partie se tentokráte povedla Richardu juniorovi (1.), který nedal šanci známému ostravskému matadorovi – IM Lukáši Klímovi. Poté remizoval Dejf (2.). První nabídku sice odmítl, ale druhé již neodolal – hrát dále nejasnou pozice s časovým deficitem by bylo hodně riskantní. Pak, jako obvykle, přidal celý bod Pepa Obšivač (5.). Svého soupeře doslova rozdrtil – doporučuji k přehrání! Já jsem se také nenechal zahanbit a zaznamenal jsem celý bod. Za stavu 4:1 dohrávaly poslední tři desky a začali jsme se zajímat i o výši skóre. Pěkně svého soupeře přehrál Petr Švancara (8.) a spolehlivě zvýšil na 5:1. Poslední dvě partie byly dost rozdílné – Jarda Šobáň (7.) také rozehrál výbornou partii, pak ale několikrát minul prázdnou bránu a nakonec jen remizoval. Naopak Jakub Fuksík (6.) černými celou partii bojoval jen o remízu, kterou nakonec i s přispěním soupeře vybojoval. Nakonec tedy 6:2.

S napětím jsme čekali na výsledky z Opavy a Frýdku-Místku. Opava nakonec zvítězila 7:1 s rezignující Karvinou a pohodlně se zachránila. Druhý náš konkurent Frýdek-Místek sice prohrál, ale 3,5 bodu jim také stačilo – nakonec skončil před námi o 0,5 bodu skóre. Můžeme tedy žehrat na smůlu, vzpomínat, jak jsme mohli vyhrát například hned první kolo v Brně … Ale popravdě řečeno, moc jsme se v této sezóně nepředvedli.

K individuálním výsledkům – jako za mlada hrál Pepa Obšivač – 8,5/10 je prostě skvělých, vysoká byla i kvalita jeho partií. Úplně stejný výsledek jsem zaznamenal i já, nutno říci, že soupeři hodně pomáhali. Těsně nad 50% uhrál Jarda Šobáň – 3,5/6. Padesát procent (shodně 2/4) vybojovali Petr Zatloukal a Tomáš Zajíček. Ostatním se dařilo hůř, důvody znají nejlépe oni sami a jistě zapracují nad jejich odstraněním!

Klikněte na “…” pro změnu zobrazené partie:

1. liga východ na stránkách Šachového svazu ČR