Z Horky do ligy

V sobotu 13. 5. 2017 se v Horce n. M. konal krajský přebor starších žáků, jehož se zúčastnilo pět týmů. Přestože se nemohla zúčastnit Nikola Gregůrková, postavili jsme dobré družstvo a určitě jsme byli favority. To se nám dařilo potvrzovat v prvních dvou kolech – nejprve zasloužený kanár domácímu družstvu a ve druhém kole 4:1 s Prostějovem B, když čestný úspěch zaznamenali soupeři až za stavu 4:0.

Ve třetím kole se objevily první mráčky. Sice nejprve dal Adam Kurfürst své soupeřce pěkný mat, pak vyhrál v koncovce Tomáš Mohapl a rovněž Matěj Hrabal se se soupeřem moc nepáral. Pak ale Jana Obšivačová několikrát minula cestu k výhře a prohrála na čas, rovněž Honza Šobáň v časovce nastavil dámu a prohrál. Tyto zbytečné ztráty znamenaly, že před posledním kolem jsme měli stejný počet bodů i skóre jako Litovel – naši poslední soupeři.

Do rozhodujícího zápasu jsme vstoupili sebevědomě, po několika minutách stál Tomáš Mohapl na výhru. Bohužel stejně rychle pokazila Ema Růžičková svou partii a partie Jany na poslední šachovnici se pěkně točila. Nakonec Jana dokázala svou převahu a dala mat. Tomáš zvýšil na 2:0, pak ale nedala soupeřka šanci Emě a zkomplikovala naši cestu k vítězství v zápase. Navíc hrál velice pomalu Honza a v časovce opět svou pozici pokazil a prohrál. Za stavu 2:2 tedy rozhodovala partie lídrů. Naštěstí Matěj hrál v klidu, zvyšoval svou převahu a s přehledem zvítězil, čímž nám zajistil vítězství nejen v zápase, ale i v celém turnaji. Vítězství snad zasloužené, ale méně přesvědčivé, než by si fanoušci přáli.

Pochvalu zaslouží Tomáš Mohapl (4/4), Adam Kurfürst (2/2) a Matěj (3/4), který spolehlivě splnil roli lídra. Ema a Honza dost zápolili s časem, také Jana nemohla přivyknout tempu a měla okénka v propočtu. Ale i oni bojovali a přispěli svou troškou do mlýna.

Po roční pauze se tak vracíme do dorostenecké ligy, kde nás čekají o dost silnější soupeři než v krajských soutěžích mládeže. Ale při poctivém tréninku se jich bát nemusíme a třeba budeme štikou této soutěže. Povzbuzením může být nárůst ELA našich nejlepších žáků (zejména díky velmi dobrým výsledkům v soutěžích družstvech dospělých), který zároveň znamená zisk vyšších výkonnostních tříd – 1. VT Matěj Hrabal, 2. VT – Nikola Gregůrková a Honza Šobáň – blahopřejeme a držíme palce i ostatním!

kp-druzstev-stzaci2017