Z Ostravy se sedmi body

Ve dnech 7. a 8. 10. 2023 byla v zahájena nová sezóna 1. ligy družstev mládeže. My jsme cestovali do Ostravy, kde jsme se v sobotu střetli s družstvy BŠŠ Frýdek – Místek C a B. Proti Céčku jsme byli papírovými favority, což ale v soutěžích mládeže nelze přeceňovat. Zápas se vyvíjel příznivě – po dvou hodinách nás dostal do vedení nováček v našem dresu Lukáš Osladil (3. šachovnice, host z Hrabišína), který koncentrovaným výkonem využil chyb svého soupeře. Na 2:0 zvýšil Adam Zrůbek (1.), který rovněž černými trpělivě svého soupeře přehrál. Ostatní partie tak jasné nebyly, ale když přidal remízu Dan Zrůbek (2.), byla zápasová výhra nadohled. Pak bohužel v časovce pokazil svou pozici Jenda Knápek (5.), jenž postupně z vyhrané koncovky učinil prohranou, rovněž postavení Lenky Mikešové (4.) a Květy Bouchalové (6.) vzbuzovala obavy. Květa nakonec věžovku s pěšcem míň udržela a když Jenda pěkně vymyslel patovou kombinaci se šílenou věží, bylo vítězství naše. Lenka bohužel koncovku neudržela, čímž stanovila skóre 3,5:2,5.

Odpoledne jsme se postavili papírově silnějšímu Frýdku-Místku B. Zde se blýskl rychlou a přesvědčivou výhrou Jenda, bohužel Lenka v depresi sehrála hodně špatnou partii a tak byl stav 1:1. Květa a Lukáš stáli lépe, naopak Adam s Danem bojovali spíše o remízu. Lukášův soupeř se bránil přesně, remíza tak byla spravedlivá. Květa dosáhla vyhrané koncovky, nepřesný propočet ale znamenal ztrátu poloviny bodu, což bylo na pováženou, neboť pozice Dana a Adama se spíše zhoršily. Soupeři vše vsadili na 1. šachovnici a nabídli Danovi remízu. Ten odmítnout prakticky nemohl a stav byl tedy 2,5:2,5. Adam ale příkladně zabojoval a nakonce se zachránil věčným šachem, čímž jsme získali cennou remízu.

Na nedělní zápas s domácí Ostravou jsme udělali dvě změny – Lukáše nahradil ostřílený Adam Kurfürst (ten hájil 4. šachovnici, Lenka se posunula na 3.) a na poslední vystřídala Květu Valentýna Sochorová.

Ta zaznamenala první bod, když méně zkušeného soupeře lehce porazila. Druhý přidal Jenda, vedení 2:0 vypadalo slibně. Pak se sice situace Lenky mírně zkomplikovala, ale když Adam Zrůbek zodpovědným výkonem v klidu uhájil remízu a Dan pěkně vyhrál, hrálo se jen o skóre. Adam Kurfürst sice udělal zbytečnou hrubku v koncovce a prohrál, naopak Lenka zabojovala a po chybách soupeře ještě zvítězila. Celkově tedy 4,5:1,5.

Po třech kolech dělíme 3. místo a pokud budeme mít podobnou docházku a soustředěné výkony, nemusíme se bát žádného soupeře.

Průběžné výsledky viz https://www.chess.cz/soutez/2992