Závěr dorostenecké ligy na výbornou – máme bronz!

dorostenecka-liga-2014Ve dnech 26.-27.4.2014 se hrála poslední čtyři kola 1. dorostenecké ligy –východ. Před tímto závěrem jsme drželi třetí příčku, ale věděli jsme, že vzhledem k síle soupeřů bude závěr ještě těžký.

V 8. kole jsme se střetli se Starým Městem B a zápas se nevyvíjel vůbec dobře. Nejprve prohrál Vojta Kubala (6. šachovnice) a po pěkném vyrovnání Milana Skuly (4.) nečekaně prohrál Jindra Jelínek (3.) rovnou koncovku. Ani ostatní partie nevzbuzovaly velké nadšení, všude jsme stáli spíše hůř. Obrat nastal v partii Tomáše Zajíčka (2.), který v koncovce soupeře jednoznačně přehrál. Poté udržel hodně podezřelou partii náš lídr Jáchym Bareš. Hodně slabá partie se hrála na 5. šachovnici. Nejprve několikrát chyboval náš Matěj Hrabal, ale v koncovce se soupeř revanšoval mnoha hrubicemi a Matěj zajistil konečnou výhru 3,5:2,5.

V 9. kole nás čekal suverén soutěže Staré Město A. Opět dost rychle prohrál Vojta Kubala, další partie se hrály déle. Bohužel po třech hodinách zkazil nadějnou pozici Matěj Hrabal a horší koncovku neudržel Jindra Jelínek. Milan Skula měl problémy v zahájení, partie pak přešla do rovné koncovky, kde Milan svého silného soupeře přehrál, v závěru ale svou převahu vypustil a jen remizoval. Pěkně opět vyhrál Tomáš Zajíček, a když Jáchym opět udržel připrohranou pozici, zápas skončil 2:4.

Předposlední kolo bylo přímým soubojem o bronz s Hošťálkovou. Klid do našich řad vnesl Milan, jenž využil chyb svého soupeře a rychle vyhrál. Druhý bodík přidal Vojta, který si vzpomněl na své lepší časy a partii vyhrál matovým útokem. Bohužel pokračovala Jindrova krize, který tentokráte zbytečně vyjel dámou v zahájení a brzy o ni přišel. Zbývající trojice ale své partie zvládla – Tomáš sice zahájení sehrál pasivně, ale pak chytře přešel do koncovky, kterou soupeř po pár tazích zcela odevzdal. Koncentrovaný a zodpovědný výkon tentokráte předvedl Matěj. Papírově silnější soupeře černými zcela přehrál a v koncovce měl dva pěšce více. V této chvíli soupeř nabídl remízu, která nám zajišťovala bronz, a proto byla přijata. Výbornou partii hrál také Jáchym, pěknou kombinací získal rozhodující převahu. Soupeř ale nesložil zbraně, partii pěkně zamotal a po Jáchymově nepřesnosti byla zaknihovaná remíza.

V posledním kole již šlo o pouze o „čest“. Tu příliš neobhájil Milan, který předvedl zcela podprůměrný výkon a brzy prohrál. Obrat obstarali naši benjamínci na posledních dvou deskách, když přesvědčivě využili chyb svých soupeřů. Jindra tentokráte nic neriskoval a v pohodě zremizoval. Jáchym svého soupeře lehce přehrál, čímž jistil zápasovou výhru a Tomáš se v rovné pozici spokojil s remízou.

Nakonec jsme tedy obsadili pěkné třetí místo, o něž se zasloužili tito hráči:

Na první šachovnici předvedl Jáchym Bareš zcela ojedinělý výkon – 9,5/11, velký zisk ELA, rovněž kvalita partií byla na vysoké úrovni. Výborně mu sekundoval Tomáš Zajíček (2.), který se sice pomaleji rozjížděl – čtyři remízy na úvod, skvělým závěrem 5,5 z posledních šesti partií (celkem 7,5/10) potvrdil své vysoké kvality. Na třetí trochu trpěl Jindra Jelínek, především výpadek v posledních kolech znamenal jen podprůměrných 4/11. Ale v jiných turnajích této sezóny Jindra potvrdil, že šachy hrát umí a příště jistě bude oporou. Dobře hrál Milan Skula (4.) – 7,5/10, škoda kaňky v posledním kole. Jen jednou mohl nastoupit náš druhý host (kromě Tomáše) Šimon Londin, svou jedinou partii vyhrál. Slušné výkony předváděl Matěj Hrabal (5.) – 5,5/9, škoda jeho občasných výpadků. Až se jich dokáže vyvarovat, bude také oporou. Za očekáváním poněkud zaostal Vojta Kubala (6.), kterému jen výhry v posledních dvou kolech přinesly snesitelných 3/9. Jako náhradníci zaskakovali Jana Obšivačová 0/3 a Honza Šobáň 1/2, oba musí ještě hodně studovat, aby byli platnými členy družstva. Ale pravidelný trénink všech hráčů je nutnou podmínkou pro to, abychom v dalším ročníku mohli usilovat ještě o lepší výsledek.