1. liga zachráněna!

V neděli 24. 3. 2024 jsme v 10. kole 1. ligy přivítali na UP celek Starého Města. Soupeř nasadil silnou sestavu v čele s velmistrem Babulou a mnoha nadějnými mladými hráči. My jsme nastoupili takřka v základní sestavě. Z hlediska boje o záchranu byly karty rozdány jasně – výhra znamená takřka jistou záchranu, remíza dává šanci, ale museli bychom zvítězit v posledním kole, naopak prohra by byla fatální.

Přes tuto vyhrocenost situace jsme se nenechali svázat nervozitou. Jako první remizoval Pepa Obšivač (5. š.) – bílými s IM Karlem Malinovským nebyl důvod riskovat. Po přibližně dvou hodinách přidal druhou remízu Richard ml. (1.), ani on nešel s GM Babulou do zbytečného rizika.

Příchod několika fanoušků nás nejen potěšil, ale vlil nám novou energii do žil. Po třech hodinách rutinovaně zavěsil Libor Zvolánek (7.), jenž využil chyb soupeře. Pak remizoval Radek Sluka (3.) s Vlastou Babulou ml. a ještě před časovkou přidali další body Milan Žůrek (4.) a Pavel Viták (8.). Oba černými nejprve překonali drobné problémky v zahájení, ve střední hře ale projevili mnohem více přehledu. Zápas tak byl rozhodnut, po časovce přidal remízu Laďa Vaněk (6.), jehož partie víceméně nevybočila z rovnováhy. Jako poslední jsem dohrával já (2.). V zahájení jsem zvolil méně hranou variantu, nevyužil jsem všech svých šancí a dostal se do horší pozice. Soupeř pak nepostupoval přesně a dal mi nové šance. Bohužel špatnou kombinací v časovce jsem partii rozhodl ve svůj neprospěch, koncovka byla nehratelná.

Nicméně v důležitém mači jsme zvítězili 5:3 a i ostatní výsledky nám nahrály do karet a jsme zachráněni již před posledním kolem! Dobrá práce!

I Béčko bylo ohroženo sestupem z KP, doma se v derby utkalo se zatím poslední  Sigmií Olomouc. Obě družstva nastoupila ve velmi slušných, elově vyrovnaných sestavách. Jako první zaznamenal remízu černými Jirka Čala (6.), který stejně jako soupeř nebyl bojovně naladěn. Druhou remízu přidal Víťa Musil (5.). Víťa bílými poctivě bojoval o výhodu, zdálo se, že koncovka je pro něj příznivější. Jediná chyba ale stačila k vyrovnání šancí a další snaha o výhru by byla dost riskantní. Třetí remíza se zrodila na čtyřce. Zde ovšem Dan Zrůbek bojoval se soupeřem do vyčerpání všech možností.

Pak nastala chvíle pro naše borce na předních šachovnicích. Partie jsem neviděl až do konce, ani nevím v jakém pořadí skončily. Nicméně po dlouhé době nastoupivší Petr Zatloukal (3.) si španělskou dost užíval a soupeře pěkně přehrál. Rovněž Petr Švancara (1.) měl partii dlouhodobě pod kontrolou a nakonec i s pomocí soupeře využil. Jarda Šobáň (2.) černými vyrovnal hru, jak vyhrál ale nevím.

V každém případě zápas byl rozhodnut a dohrávali naše mladé naděje na posledních dvou deskách. Partie se tentokráte nevyvedla Květě Bouchalové (8.). Ta se černými dostala do stísněné pozice, kterou nedokázala bránit. Koncovku s velkou materiální nevýhodou již dohrávala jen ze setrvačnosti. Naopak velice hezky hrál Adam Kurfürst (7.). Svého výrazně zkušenějšího soupeře přehrál a stál úplně na výhru. Pak ale zaváhal, koncovka se zkomplikovala a nakonec Adam dokonce prohrál. Škoda, ale zápas to naštěstí neovlivnilo. Vyhráli jsme 4,5:3,5, což by také mělo stačit na záchranu.