Další MČR mládeže za námi

Mistrovství ČR mládeže jednotlivců 2024 ve dnech 9. – 16. března se vrátilo do Koutů n. D. Náš oddíl reprezentovali čtyři hráči v MČR a dva v open turnaji. Prodloužili jsme tak skvělou sérii – hráči našeho klubu nechyběli na žádném MČR od roku 1992, tj. 33 let v řadě! Stejnou bilancí se může pochlubit jediný klub v ČR – plně profesionální Beskydská šachová škola!

Ale zpět do současnosti. V kategorii do 14 let startovalo 28 hráček, mezi nimi naše Květa Bouchalová a Valentýna Sochorová. Valentýně nevyšla první polovina soutěže, a když prohrála i 6. kolo, měla jen 2 body a krčila se v zadní části tabulky. Valentýna je ale velká bojovnice a výhrami v posledních třech kolech se vyhoupla na slušné 12. místo. Rozhodně to nebyla náhoda, Valentýna hrála obsažné partie a konečně přestala experimentovat s podezřelými variantami zahájení, což výrazně prospělo kvalitě partií.

Květa měla zcela opačný průběh turnaje. Po čtyřech kolech měla 3 body a hrála na špici, ve druhé polovině ale přidala jen tři remízy a dvě prohry. Zvláště ta v posledním kole byla mrzutá a odsunula ji až na 14. místo. Ani u Květy nehledejme příčinu ve smůle. Květa je také příkladná bojovnice, ale v některých partiích ji zradila nejen strategická stránka vedení partie, ale trošku překvapivě i taktika. Určitě je co zlepšovat!

Podobný osud jako Květa měla Lenka Mikešová v kategorii do 16 let. Lenka patřila k širšímu okruhu favoritek, což zpočátku potvrzovala. Po 4 kolech měla 3 body a poctivě obehrávala turnajovou špičku. Škoda bylo nedotažení vyhrané partie 6. kola a také prohra v 8. kole byla úplně zbytečná. Nakonec skončila přesně v polovině – 12. z 23. To vypadá jen na průměrný výsledek, ale faktem je, že los Lenku opravdu nešetřil a do ELA připsala přes 30 bodů. Kvalita jejích partií také nebyla špatná, rozhodně by se ale měla vyvarovat nepřesností v zahájení, které zná.

Hodně podobně jako Lenka a Květa si počínal Dan Zrůbek v kategorii H16. Předváděl pěkné šachy a po 7. kole byl se 4 body v první desítce. Zbytečné porážky v posledních dvou kolech jej odsunuly hodně dozadu. Škoda, výkon byl velmi slušný.

Velice rutinovaně prošel Fide openem Adam Zrůbek – k pěti výhrám přidal čtyři remízy a turnaj vyhrál! Naopak nedařilo se Janě Biolkové, která získala jen 3 body a umístila v dolní polovině tabulky.

Letos tedy nad průměr vynikl jen Adam, ale věřím, že v dalších turnajích se i ostatní projeví opět v tom nejlepším světle. Recept je jednoduchý – pořádně trénovat a nevyhýbat se utkáním se silnějšími soupeři.

Všem našim hráčům i jejich doprovázejícím rodičům děkujeme za reprezentaci na této vrcholné akci!

Výsledky všech kategorií viz https://chess-results.com/tnr899486.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE&turdet=YES&flag=30

Fotogalerie bude doplněna.