Až ze zima zeptá

Když se šachisty z Olomouce a okolí zima zeptá, co dělal v létě, měl by s nostalgií vzpomenout a hrdě odvětit – „hrál jsem Olomoucké šachové léto“ – www.a64.cz/tournaments/olomouc2015

Letos Jarda Fuksík s pomoci své rodiny a dalších nadšenců uspořádal už 18. ročník tohoto festivalu. Festivalu, kde si mohou dobře zahrát hráči každého věku i výkonnosti a kde si již takřka 20 let střetávají hráči v podstatě z celého světa. Letos byla příjemným osvěžením účast talentovaných mongolských dětí (Elově notně podhodnocených), dále hrálo pár Číňanů, Řekové a další.

Z našeho klubu startovalo 9 hráčů v open turnaji, já jsem válčil (především s mladými talenty v uzavřeném IM turnaji). Nakonec se mi podařilo v turnaji zvítězit, ale Fortuna letos dost pomohla. V openu zazářil Petr Švancara – ziskem 6/9 stanul na pěkném 15. místě. Jako zamlada bojoval Víťa Musil – 5 bodů a 23. příčka. Stejný bodový zisk zaznamenal, ovšem až 37. skončil Jáchym Bareš. Výborně odstartoval, ale ve druhé polovině poněkud zvolnil Marek Růžička (4b, 43.), hluboko pod své možnosti zahrál Franta Kamarád (4, 58.). V poslední čtvrtině startovního pole skončili Jindra Jelínek, Matěj Hrabal, Ivo Škvír a Ema Růžičková, kteří především získávali zkušenosti a příště je určitě ve výsledkové listině uvidíme výše.

Na šachový web patří také partie, proto jsem okomentoval jednu svou a další dvě dodal Víťa. Po pravdě řečeno, ani jedna ze tří ukázek není žádné umělecké dílo a komentáře spíše vyjadřují myšlenky hráčů než hlubokou analýzu. Přesto si myslím, že stojí za přehrání a tímto vyzývám i další naše hráče (především zkušenější), aby se také pokusili okomentovat nějaký svůj výtvor a ve formě pgn poslali novému editorovi stránek Marku Růžičkovi.