Liga mládeže pokračovala

V sobotu 28.11.2015 jsme jeli odehrát další dvě kola dorostenecké ligy. Vzhledem k tomu, že nám chyběl Milan Skula, byli jsme v obou utkáních spíše outsidery, ale rozhodli jsme se nedat kůži lacino!

Nejprve jsme se utkali s TJ Ostrava. Elová převaha domácích nebyla tak vysoká a zápas byl velmi vyrovnaný:

1. šachovnice – Šimon Londin byl pod tlakem celou partii, nedokázal najít správnou protihru. Při výměnách přišel o pěšce a následně kapituloval.

2. – Jindra Jelínek hrál odpovědně, obsadil sloupec, ale nevymyslel nic, jak by mohl přehrát soupeřku. Přešli do koncovky s vyrovnanými šancemi. Udělal drobnou chybu, která by rozhodla – pokud by neprohrál na čas. Jinak to byla remízová pozice.
3. – Matěj Hrabal byl celou hru lepší, jasně přehrál soupeře, pěkně kombinoval. Spolehlivě zavěsil.
4. – Honza Šobáň prohodil v zahájení tahy, ve střední hře srovnal hru a postouplými pěšci získal iniciativu. Podařilo se mu povyměňovat figury, tak že získal kvalitu a dostal pěšce na 7. řadu. Soupeř se však snažil vyměnit co nejvíce figur, aby se mohl dostat k pěšci králem a koněm. To se mu i povedlo. V koncovce byl Honza nucen vyměnit věž za jezdce. V následné honičce pěšci do dámy byl Honza úspěšnější. Soupeř si následně nechal ukázat, jak se dává mat králem a dámou. Málem se mu to i vyplatilo. V poslední chvíli si Honza všimnul patu a raději dal mat.
5. – Ema  Růžičková sehrála velmi pěkně zahájení, získala iniciativu a postupně dostala svoji dámu a jezdce k soupeřovu králi. Využila několika slabších tahů soupeře a získala zdarma dámu. Nechala však projít soupeřova pěšce až na 7. řadu. Snažila se zjednodušovat pozici výměnami  až ji zůstala dáma proti soupeřově věži. Hrála na jistotu a následně přehrála soupeře.
6. – Petr Ondra získal velmi brzo v zahájení figuru za pěšce. Několika slabšími tahy si však zkomplikoval vývin figur a pozici. Po výměnách se mu podařilo dobrat zdarma tři pěšce a vyměnit střelce za věž. Pak vyměnil dámy a najednou nevěděl co s tím. Nakonec měl Petr věž a jednoho pěšce proti střelci a dvěma pěšcům. V této pozici soupeř nabídl remízu. Vzhledem k tomu, že jsme vedli 3:2, tak byla remíza přijata, což znamenalo naši zápasovou výhru 3,5:2,5.

Po obědě jsme se střetli s Interchess Frýdek – Místek. Toto bezpochyby silné družstvo bylo po třech kolech bez bodu, protože tyto zápasy odehrálo víceméně s náhradníky. Naopak na nás nasadili základní sestavu, takže jsme na všech šachovnicích byli o 300 – 500 bodů slabší. To se projevilo zejména na posledních třech šachovnicích, kde naši reprezentanti nezopakovali velmi dobré ranní výkony a poměrně rychle a bez odporu prohráli.

Za stavu 0:3 se toho moc dělat nedalo, zvláště když na 3. desce Matěj (který měl soupeře Elově nejblíž) měl bílými problémy již od zahájení a bojoval v podstatě jen o remízu. Tu nakonec zlepšeným výkonem ve druhé části partie urval. Jindra má letos tréninkové manko, což se projevuje zejména v pomalejší hře, která vede k časovkám. To samozřejmě proti silnějšímu hráči není dobrá taktika a Jindra nakonec prohrál. Ale úplně zostuzeni jsme neodešli, neboť Šimon se svého soupeře nezalekl, již v zahájení ho zatlačil do defenzívy. Postupně získal několik pěšců a partii nakonec zakončil matem. Takže nakonec 1,5:4,5.

Vracíme se tedy se třemi zápasovými body, kupou zkušeností a s hlavou vztyčenou!