První zápasy družstev

V neděli 4. října se uskutečnily první (a na dlouhou dobu) také poslední zápasy družstev dospělých v nové sezóně. Áčko v 1. lize přivítalo na UP družstvo Hošťálkové. My jsme nastoupili v základu, soupeř byl trochu oslaben, ale přesto byly sestavy elově srovnatelné. První jsem skončil já
(2. š) – proti španělské jsme se bránil berlínskou, soupeř vyměnil, co mohl
a vznikla dost sterilní koncovka. Pak mě napodobila naše nová posila
z Břidličné – Laďa Vaněk (4. š.). V jeho pozici sice bylo dost života, ale vyhlídky byly naprosto vyrovnané.

Dvě remízy na úvod černými se nezdály být špatným počinem, pak se to ale nějak začalo kazit. Petr Švancara (6.) při přechodu ze zahájení do střední hry nezahrál přesně a rázem byla jeho pozice na odpis. Nebylo jasné, kde budeme vyrovnávat, zvlášť poté, co Pepa Obšivač (3.) pokazil pozici a musel se spokojit s remízou. Vytěžit maximum ze své pozice se pokusil Richard jr. (1.) proti GM Plátovi, v časovce bohužel chyboval a prohrál. Když vzdal marný odpor i Petr Švancara bylo to rázem 1,5:3,5.

Šance alespoň na remízu oživil Libor Zvolánek (5.), který sice v zápletkách střední hry ztratil pěšce, ale když soupeř nekorektně odevzdal věž, byl Libor nemilosrdný. Naděje ale nežila dlouho, neboť Jakub Fuksík (7.) přes veškerou snahu jen remizoval a za stavu 3:4 dohrával Jáchym Bareš (8.) prohranou věžovku, kterou nakonec neudržel a prohráli jsme tak 3:5. Soupeři vyhráli zaslouženě, rozhodně působili rozehranějším dojmem. My budeme muset zabrat v dalších kolech.

V KP Béčko zajíždělo na půdu favorita soutěže – Velkých Losin. Vzhledem k tomu, že jsme nastoupili se sedmi náhradníky (mezi nimi ale bylo 6 mládežníků!), byl výsledek zápasu víceméně jasný. Ale kůži jsme rozhodně nedali lacino, v některých partiích bylo o výsledku dlouho pochyb. Nakonec jsme urvali 1,5 bodu – remizoval Jarda Šobáň na 1. desce, na 7. Radek Mikeš dokázal porazit mnohem silnějšího soupeře.

V sobotu 10. 10. odstartovala dorostenecká liga. Na domácích šachovnicích jsme přivítali družstva Orlové a Ostravy. Obě družstva jsou s námi silou srovnatelná, a tak se očekával vyrovnaný boj. Zápas s Orlovou nám sedl výborně. Rychle vyhrál Adam Kurfürst (6. š.) a také Nikola Gregůrková (1.). Vzhledem k tomu, že u Emy Růžičkové (3.) se také rýsoval celý bod, přijal Míša Černý (2.) nabízenou remízu. Ema skutečně vyhrála, rovněž Radek Mikeš (5.) zkušeně využil chybu své soupeřky. Po dlouhém boji padl Dan Zrůbek (4.). Celkově tedy hladká výhra 4,5:1,5.

Odpoledne to bylo horší. Zodpovědně sice zahrál Adam Kurfürst (6.) a spolehlivě zavěsil. Partie se bohužel nevyvedly Danovi (4.) a Radkovi (5.). Oba celkem bez odporu rychle prohráli a dostali tak soupeře do vedení. Navíc Nikola (1.) a Adam Zrůbek, který vystřídal Emu na 3. desce, byli pod silným tlakem. Ten nakonec s vypětím všech sil ustáli a díky výhře Míši Černého jsme alespoň remizovali 3:3. Připomenu, že za zápasovou výhru družstva jsou 3 body, za remízu jen 1. Remíza je tedy velkou ztrátou, ale my jsme tentokráte za ni museli být vděční.

V neděli jsme měli jet do Jeseníka, ten se ale z prvních třech kol kvůli koronavirové nákaze a karanténě omluvil, zápas by se měl někdy dohrávat. Kdy to bude, si neodvažuji tipovat.