Body z Valašska

22. – 23. ledna 2022 pokračovala 1. liga dalšími dvěma koly. Nás čekal zájezd na Valašsko, kde jsme se v sobotu střetli se Vsetínem a v neděli s Hošťálkovou. Kvůli pracovní směně jsme nemohli počítat s Láďou Vaňkem, kterého zastoupil Jakub Vaculík. V pátek se omluvil Libor, který byl nachlazený a nechtěl nakazit ostatní. Jinak jsme ale byli komplet.

Vsetín nastoupil oslaben citelněji, a proto jsme byli favority. Potěšila rychlá remíza na 1. šachovnici, kde Richard jr. černými proti GM Šimimu hladce vyrovnal a soupeř se raději smířil s opakováním tahů. Pak poměrně rychle zvítězil Petr Švancara (5.), který černými také neměl problémy, a když se soupeř spletl v taktice, Petr nemilosrdně trestal. Já jsem na 2. šachovnici stál podezřele, ale od 3. desky níže jsme měli velmi dobré pozice, takže to vypadalo na pohodovou výhru. Pak se ale bohužel osudově spletl Kuba Fuksík (6.) a bylo vyrovnáno. Navíc i Jáchym (7.), který měl černými silný útok, také nedopočítal důležitou variantu a byl nucen obětovat kvalitu za mlhavou kompenzaci. Ale Jáchym bojoval, a nakonec se naň štěstí usmálo, soupeř kvůli vazbě ztratil celou věž.

Vedli jsme tedy 2,5:1,5 a k výhře směřoval i Jarda Šobáň (8.), který soupeře v anglické instruktivně přehrál. Jakub Vaculík (4.) tlačil celou partii, ale zkušený soupeř se velmi dobře bránil až do remízy. Já jsem svou partii pojal ostře až za hranici korektnosti a zhruba od 10. tahu jsem stál podivně. Přesto jsem odmítl remízu a podařilo se mi vyvinout silný tlak. Soupeř se bránil dobře, ale přece jen se nepřesnosti dopustil a já jsem mohl hru dost zdramatizovat. Bohužel jsem svou šanci nevyužil, a pak už jsem jen zkoušel různé šejdy, které ale nevyšly. Jarda ale svou velkou výhodu jednoznačně uplatnil, takže jsme vedli 4:3 a borcem na konec byl Pepa Obšivač (3.). Pepa je naše jistota, černými soupeře postupně přehrál a v koncovce prokázal dobrou techniku a vyhrál. Celkově tedy důležitá výhra 5:3.

V neděli jsme nastoupili ve stejné sestavě, mírným elovým favoritem byli ale soupeři. My jsme ale byli povzbuzeni sobotní výhrou a zhruba po dvou hodinách jsme takřka na všech šachovnicích stáli lépe, což dokázalo i několik nabídek remízy od soupeřů, které jsme ale odmítli. Jedinou výjimkou byl Pepa, který bílými nic nezískal a v rovné pozici nebyl důvod riskovat. Pak jsme ale začali kazit. Nejprve Jáchym nedotáhl svůj útok k matu, a nakonec se raději spokojil s věčným šachem. Richard jr. bohužel vlezl do časovky, kde se partie úplně otočila. Mně soupeř v zahájení obětoval pěšce, kompenzaci mu bylo centrum a lepší vývin. Já jsem obranu celkem zvládl, a po vhodném otevření hry jsem už stál lépe. Soupeř odevzdal druhého pěšce za další komplikace. V časové tísni vše vyústilo do koncovky, kde mi zbyl pěšec víc, ale soupeř měl velice aktivní věž. Hra na výhru byla spojená s velkým rizikem, a tak jsem byl nucen opakovat tahy. Vše ale stále vypadalo nadějně, neboť brzy po časovkách vyrovnal Jakub Fuksík a ze zbývajících tří partií jsme ve dvou stáli lépe a třetí byla rovná. Bohužel Jarda také nakonec remizoval a Jakub Vaculík svou snahu o výhru přehnal a mohl se dostat do potíží. Naštěstí soupeř myslel jen na remízu. Za stavu 3,5:3,5 dohrával Petr, jehož soupeř se vytrvale snažil vyždímat naděje na výhru, Petr ale po těžkém boji půlku udržel. Celkově tedy 4:4.

Tabulka po 7. kole je řádně zamotaná, o postup do extraligy usilují 4 týmy, my jsme ve skupině ostatních, kteří naopak musí své udržení v soutěži ještě potvrdit bodovými zisky.

Výsledky viz https://chess-results.com/tnr571989.aspx?lan=1

V souběžně hraném KP přivítalo Béčko soupeře ze Skaličky v notně prořídlé sestavě. Kromě hráčů, kteří bojovali za Áčko, bylo i dost dalších omluvenek. Elově srovnatelného soupeře měl jen Marek Růžička na 3. desce, na ostatních jsme byli vždy o několik set bodů slabší. Největší rozdíl byl na poslední desce, kde ale Adam Kurfürst příkladně zabojoval a krásně zvítězil. Cenné remízy přidali ještě Nikola Gregůrková a Lukáš Vysloužil, rovněž Marek nakonec dospěl do remízového přístavu. Ostatní také nedali kůži zadarmo, ale přece jen soupeři byli lepší a celkově zvítězili 5,5:2,5.

Výsledky viz https://chess-results.com/tnr579362.aspx?lan=1