Únorové dvoukolo 1. ligy

O víkendu 19. – 20. února 2022 pokračovala 1. liga. V sobotu jsme se se utkali s mladým celkem Chotěboře, který má podobné starosti s udržením v soutěži jako my. Obě družstva nastoupila v podstatě kompletní, dala se čekat vyrovnaná bitva. Zhruba po dvou hodinách skončila partie na 2. šachovnici – můj soupeř reagoval na španělskou výměnnou variantou a mně se nepodařilo hru zkomplikovat a čtyřvěžová koncovka se na výhru hrát nedala. O další hodinu později se do vedení dostali soupeři, když Petr Švancara (6.) nejprve černými vyrovnal hru, pak ale nevyužil skryté taktické možnosti a postupně podlehl výborně hrajícímu soupeři. Na ostatních deskách jsme ale stáli buď lépe nebo vyrovnaně. O vyrovnaní se postaral Jakub Vaculík (5.), který soupeři odebral pěšce a bez větších problémů ho realizoval. Naopak prolomit obranu soupeře se nepodařilo Richardu jr. (1.), jenž se musel spokojit s remízou.

Stav byl tedy 2:2, na posledních dvou šachovnicích se rýsovaly celé body, rovněž Pepa Obšivač (3.) stál lépe, situace se ale řádně zkomplikovala u Libora Zvolánka (4.). Libor v lepší pozici nedocenil soupeřovy možnosti a byl nucen obětovat dámu, když za ni ale ke dvěma lehkým figurám sebral i dva pěšce, vypadalo to dobře. Nicméně oboustranná časovka přinesla chyby na obou stranách a asi spravedlivě vše vyústilo do remízové koncovky. Nakonec vše skončilo v poklidu – Jakub Fuksík (7.) a Jarda Šobáň (8.) vyhráli a Libor s Pepou remizovali, což stačilo na důležitou výhru 5:3.

V neděli jsme se utkali s Jihlavou, která byla mírným papírovým favoritem. Poměrně brzy (cca po dvou hodinách) skončily partie na prvních čtyřech šachovnicích – všechny nerozhodně. Remízy černými se silnými soupeři na 1. a 3. (Ríša a Pepa) jsou samozřejmě v pořádku, bílými jsme chtěli bojovat, ale Libor i já jsme výhodu ze zahájení nezískali a čas nám utíkal podezřele rychle, proto i zde jsme moc namítat nemohli. Navíc vzadu stál sice hůře Jakub Fuksík (7.), na zbývajících třech jsme ale měli výhodu my. Výborně hrál opět Jakub Vaculík (5.), kombinaci vedoucí k výhodě ale neprovedl přesně a když mu v oboustranné časovce soupeř nabídl remízu, raději ji přijal. Průšvih přišel na poslední desce, kde Jardu vystřídal Jáchym Bareš. Jáchym v dobré pozici přehlédl figuru. Po několika tazích se soupeř revanšoval podobnou minelou a vše skončilo ve věžovce 2:3 na jednom křídle, která by měla být remízová. Jáchym ji bohužel udržet nedokázal. Naopak Petr Švancara (6.) dobře vedenou partii dotáhl do výhry. Jakub Fuksík (7.) se dlouho bránil houževnatě. V závěrečné třicetisekundové ruletě soupeřka zahrála kombinaci děravou jako cedník, Kuba ji ale bohužel nepotrestal a nakonec prohrál. Celkově jsme tedy nešťastně prohráli 3,5:4,5 a opět klesli na 9. příčku, která znamená sestup. O všem rozhodne poslední dvojkolo, šance na záchranu jsou plně reálné!