Bronz v dorostenecké lize

Dorostenecká liga je dlouhodobá soutěž mládeže, hraná vážným tempem – 90 minut na partii s bonusem 30 vteřin za provedený tah.

Naše družstvo již několik let hraje 1. ligu (druhá nejvyšší soutěž) – skupinu východ. Letos jsme patřili k papírovým favoritům, úkol zněl jasně – bojovat o medaile!

První tři kola (v říjnu) jsme se museli obejít bez našeho lídra Jáchyma Bareše, který tou dobou reprezentoval ČR v mezinárodní astronomické olympiádě v Kyrgyzstánu. Přesto jsme tyto zápasy zvládli se ctí – dvě zápasové výhry a těsná porážka se silným týmem Starého Města. Následující čtyři kola jsme hráli v ideální sestavě a ve všech zvítězili. Cenným skalpem byla zejména Orlová, hlavní favorit soutěže. Po sedmém kole jsme tedy vedli a i proto jsme se rozhodli přihlásit se k pořadatelství závěrečných čtyř kol.

V sobotu 25. dubna jsme přidali další dvě vítězství a naděje na postup do extraligy žila, i když Orlová byla také bezchybná a s odstupem dvou bodů nám stále dýchala na záda. Rozhodující boj se odehrál v neděli 26. dubna ráno proti BŠŠ Frýdek – Místek B. Bohužel tento zápas nám zcela nevyšel a utrpěli jsme zaslouženou porážku 1,5:4,5. Stín tohoto selhání a nevyužité šance nás pravděpodobně pronásledoval i v posledním kole, kdy jsme po individuálních chybách nezvládli některé partie a těsná porážka 2,5:3,5 nás odsunula až na třetí místo.

Po popsaném průběhu má tedy bronz poněkud trpkou příchuť, ale zase co by za to jiní dali. 🙂

Hlavním důvodem, proč jsme neskončili ještě lépe, byla skutečnost, že většina týmu sice nezklamala ale ani příliš nezazářila. Světlou výjimkou byl Tomáš Zajíček, který na 2. šachovnici uhrál 8 z 11. Jáchym Bareš měl letos hodně povinností ve škole, 4,5/8 na jedničce je ještě snesitelné.  Stejný bodový zisk – 4,5/8 – zaznamenal i Milan Skula (3.). I on měl letos času na šachy méně, projevovalo se to zejména při hře černými. Jindra Jelínek (4.) hrál dobře, ale trošku bojoval s časem, určitě mohl uhrát více než 3,5/7. Spolehlivě bodoval Šimon Londin (5.) – 6,5/10, nutno přiznat, že většinou se slabšími soupeři. To samé platí i o Matěji Hrabalovi – 7/11 vypadá dobře, ale Matěj má určitě na víc!

Cenné zkušenosti sbírali Honza Šobáň – 2/6, Ema Růžičková – 1 ze dvou a poslední kolo si zahrála i Nikola Gregůrková – 0/1.

A jak to bude dál? Jáchym a Tomáš budou hrát soutěže družstev dospělých, což samozřejmě znamená citelné oslabení týmu. Ale aspoň si naše zbývající naděje zahrají kvalitní partie a třeba za pár let do té extraligy postoupíme!!!