Problémy v KP družstev

Při sestavování soupisky Céčka (hrajícího pod hlavičkou Přírodovědecké fakulty UP) pro krajský přebor jsme letos neměli šťastnou ruku. O tom, že hráči z předních šachovnic budou hrát spíše méně, jsme věděli, ale že celá první pětka odehraje jen 10 partií (každý jen povinné dvě), jsme opravdu nemohli tušit. Samozřejmě každý z nich měl svoje důvody, ale kdyby všichni nastoupili o něco málo častěji, mohl být výsledek družstva výrazně lepší. Ani naše šestka – Jáchym Bareš nesehrál mnoho – jen čtyři partie, ale Jáchym, stejně jako Petr Zatloukal hrál i za Áčko a Béčko, takže celkově posbíral celkem dost startů.

Výraznou oporou Céčka byl František Kamarád. Ač byl napsán jako sedmička, pravidelně hrál na 1.-3. desce, 3,5/9 je slušných. Svoje si odehráli i oba kapitáni tohoto týmu – Tomáš Doubek 3,5/6 a Lukáš Vysloužil 2,5/7. Na to, že Tomáš dokončuje medicínu a Lukáš je od února na studijní stáži ve Slovinsku, je to slušná docházka. Navíc problémy s „lepením“ sestavy na jednotlivá utkání jim nelze závidět a doufejme, že na kapitánování nezanevřou.

Dalším bojovníkem byl Michal Botur – 1,5/4. Michalovi se v prosinci narodil syn, takže na šachy moc času nezbývalo, ale chuť do hry nechybí, takže příští sezónu může být jedním z pilířů týmu.

Vzhledem k výše popsaným problémům dostala velkou příležitost naše mládež. Jindra Jelínek nastupoval pravidelně a z devíti partií proti výrazně silnějším soupeřům vybojoval pět remíz. Příští rok to určitě bude ještě lepší! Výborně se uvedl host z Prostějova – Šimon Londin 3,5/7, velký zisk ELA i sebevědomí. Dobré pozice měl proti svým výrazně silnějším soupeřům i Matěj Hrabal, bohužel většinu z nich pokazil a tak vybojoval jen 1,5/7. Ale získané zkušenosti určitě zúročí. To jistě platí i u Honzy Šobáně a Emy Růžičkové, jenž na soupeře zatím nestačili, ale alespoň si zvykli hrát vážné partie.

Dobře si zahráli (i když bez výraznějšího bodového zápisu) také Jana Biolková a Jiří Bareš, jimž patří poděkování za pomoc při organizaci a dopravě tohoto jistě perspektivního týmu.

Jak vyplynulo z předchozích řádek, umístění družstva nemohlo být dobré, přesto jsme až do posledních tahů drželi předposlední příčku. Bohužel dohodnutá remíza v zápase posledního kola Sigmia Olomouc – Uničov nás odsoudila k místu poslednímu a sestupu do nižší soutěže. Tento fakt ale nemusíme brát tragicky. Naše mládež, doplněná o pár zkušených borců, si v oblastním přeboru zahraje dobře a určitě může usilovat o návrat do KP.