Zhodnocení „B“ družstva

Naše B-éčko hrálo v letošní sezóně 2. ligu skupinu F a umístilo se na osmém místě, což znamená záchranu a účast v této soutěži i příští rok. Na druhou stranu to není výsledek nijak oslnivý a průběh soutěže ukázal, že záchrana byla se štěstím a příští rok je potřeba družstvo alespoň trošku posílit. Start byl vcelku podařený remíza na půdě silného Labortechu Ostrava a výhra se Slavojem Poruba dávaly naději na poklidný průběh sezóny. Ovšem prohry zejména s Orlovou a Sokolem Dobrou to značně zkomplikovaly a tak povinné výhry s Mosty u Jablunkova a Tatranem Litovel (kdy Litoveláci nastoupili v hodně oslabené sestavě) přišly na poslední chvíli.

Naprosto jasně se ukázalo, že kádr je díky pracovním či studijním povinnostem několika hráčů velice úzký a v případě horší formy některých hráčů (třeba mojí, ale i jiných – o výsledcích jednotlivců píšu níže) je těžké najít náhradníky, kteří by dovolili základnímu kádru chvilku odpočinout.

Na druhou stranu skupina F byla velice vyrovnaná, což prokazuje i pohled na tabulku (http://db.chess.cz/soutez.php?sid=1358), kde např. rozdíl ve skóre mezi třetím (tzn. medailovým) a desátým (tj. sestupujícím) družstvem činí pouhých 5 (slovy pět) bodů. A vyhraných partií (druhé pomocné kritérium) má dokonce desáté družstvo lepší (26 oproti 22)! Dále je nutno vzít v úvahu, že skupina F byla letos výrazně silnější oproti ostatním „moravským“ skupinám D nebo E. Stačí porovnat průměrné ELO soupeřů na jednotlivých šachovnicích.

Oporou družstva určitě byli Radek Sluka (4,5/6) s Pepou Obšívačem (5,5/7), kteří prokázali vysokou kvalitu a výrazně družstvo podrželi. Oba samozřejmě hrají i z Á-čko, a tak nemůžou hrát každý zápas, což bylo znát  zejména pokud nenastoupil alespoň jeden z nich. Ovšem nejlepšího individuálního výsledku dosáhl Pepa Zedník (7/8), který vyhrával důležité partie a tím také výrazně přispěl k záchraně družstva. Výsledek by mohl být i lepší, kdy při první remíze nedotáhl vyhranou pozici a druhou remízu nabídl (přijal) již po pár tazích v posledním kole, kdy už o nic nešlo.

Velmi příjemně překvapil Tomáš Zajíček (6/8), který jako nováček a jeden z benjamínků družstva ukázal svůj potenciál, a pokud na sobě bude dál pracovat, určitě bude jednou patřit mezi stálé opory Béčka a možná i družstva A. Spokojeni můžou být ještě Petr Švancara (5/11), Jirka Navrátil st. (2,5/6) a Jáchym Bareš (2/4). Petr sice nedosáhl na 50 %, ale díky průměru soupeřů pár bodíků na elo připsal. Také zaslouží pochvalu, že nastoupil ve všech utkáních  (jako jediný).  Jirka Navrátil st. uhrál slušný výsledek, pokud bylo potřeba bojoval a určitě pomohl. Jáchym také nezklamal, uhrál polovinu možných bodů, škoda jen, že nemohl hrát více. Pravdou je, že nastupoval i za C-éčko a za mládežnický tým a také v soutěžích jednotlivců, takže jeho šachový program byl nabitý.

Ostatní včetně mě spokojeni být nemůžou. Střídali lepší okamžiky s horšími, s tím, že těch horších bylo více. Vůbec se nedařilo Petrovi Zatloukalovi (1,5/9), jehož omlouvá zejména síla soupeřů (průměr 2230), přesto si sám před sezónou představoval na svém kontě bodů určitě více. Příště to bude stoprocentně lepší. To samé platí pro Jirku Navrátila ml. (1/5, při průměru soupeřů 2181). Můj výsledek (3,5/10) také nestojí za řeč, přičemž zejména pár hrubých chyb mrzí. Svůj podíl na tom snad mělo i to, že jsem nastoupil ke dvěma utkáním ne stoprocentně fit, k čemuž jsem byl v podstatě donucen nedostatkem hráčů. Víťa Musil (2,5/7) je věrný svému agresivnímu stylu, tuto sezónu však soupeři spolupracovat nechtěli a zejména na začátku Víťu řádně trápili.

Z náhradníků dále ještě nastoupili Standa Sochor (0/1), Martin Sněhota (1/3), Tomáš Doubek (1/2) a Franta Kamarád (0,5/1). Na Standovi se projevila malá herní praxe, kdy nadějnou pozici nedotáhl k očekávanému výsledku. Martin s Tomášem družstvu pomohli, když bylo potřeba, přičemž Martin uhrál své a Tomáš mohl mít výsledek stoprocentní, kdyby uměl vypnout mobil, tak aby nezvonil.  A Franta nastoupil až v posledním kole, kdy ochota hrát byla velmi malá (jak u soupeřů, tak i u domácích), kdy po necelé hodině hry nechtěl dohrávat sám, dal partii také za remízu a nemohl tedy  více projevit své kvality. Určitě dostane příležitost příště!